Американският президент Барак Обама поиска от Конгреса да увеличи данъците на богатите американци и да намалят разходите за здравни осигуровки, предаде AP. Спестените пари са предвидени за медицински услуги за хора без осигуровки.
В бюджетния законопроект за 2010 година, който лесно може да надвиши 3 трилиона долара, Обама предлага да бъдат отделени 634 млрд. долара през следващото десетилетие, които да отидат за медицински услуги за граждани без здравни осигуровки. Сумата от 634 млрд. долара може да осигури медицинските услуги за над 50% от американците като цяло. Освен това новият президент на САЩ ще поиска от Конгреса 75 млрд. долара, за да покрие разходите от войните в Ирак и Афганистан. Отделно Белият дом иска държавата да спечели милиарди долари от продажбата на разрешителни за потребители, които искат да надвишат границите за отделяне на въглероден диоксид при използване горива от полезни изкопаеми. Тези ограничения за отделянето на CO2 са част от стратегията на новата американска администрация за борба с глобалното затопляне.
Предложенията на Обама ще повишат данъчните постъпления в хазната и ще намалят удръжките по данъците на богатите американци – семейните двойки с доход над 250 хил. долара годишно и лица с доход над 200 хил. долара годишно. Това означава, че размерът на данъците, които ще плащат богатите, става 39.6% от целия им доход. Досега тази цифра беше 35%.
През тази година бюджетният дефицит на САЩ ще достигне 1.75 трилиона долара, твърдят източници от Белия дом. Официално Вашингтон съобщи, че очаква бюджетен дефицит от 1.5 трилиона долара.