Ако финансирането на правителството бъде спряно, това може да отрази отрицателно върху възстановяването на американската икономика, предупреди президентът Барак Обама своите опоненти в Конгреса,
съобщават Ройтерс и ИТАР-ТАСС, цитирани от БГНЕС.
Белият дом предаде, че той е провел в събота телефонни разговори с републиканеца Джон Бейнър и демократа Гари Рид, ръководители съответно на Камарата на представителите и на фракцията на
демократите в Сената. Той призова "двете страни да изработят окончателно компромисно решение, което би позволило да се избегне прекратяване дейността на правителството".
Опасността от това се дължи на факта, че още не е приет федералния бюджет за сегашната финансова година, която започна на 1 октомври миналата година. Вместо него в сила са съвместни резолюции на двете камари на Конгреса за временно финансиране на правителството. Срокът на последната резолюция изтича на 8 април. Основните спорове между демократите и републиканците са свързани със съкращенията на разходите.
Според Обама само тази година разходите трябва да бъдат намалени със 73 млрд. долара. Въпросът е кои програми да бъдат орязани. Обама заяви, че е против съкращенията, които "ще подкопават икономическия растеж" и ще повлияят отрицателно върху създаването на нови работни места.
От 1977 г. досега финансирането на федералното правителство заради разногласия между Белия дом и Конгреса и било спирано 17 пъти. Най-краткият период, в което правителството е оставало "с празен джоб" е бил три дни. А най-дългият 21 дни - от 15 декември 1995 г. до 6 януари 1996 г.
В този случай федералните служители излизат в неплатена отпуска. Законът предвижда изключения единствено за министерствата и ведомствата, които отговарят за националната сигурност, за външната политика и за служителите, които бдят за "защитата на живота и собствеността".