Обама прокарва скандален търговски пакт, даващ мощ на корпорациите

14.06.2012 | 17:40
по статията работи: Александър Димитров
Документът е в пряко нарушение на суверенитета на САЩ и предизборните обещания на президента
Обама прокарва скандален търговски пакт, даващ мощ на корпорациите
Снимка: Wikimedia

 

Скандален документ, дело на администрацията на президента на САЩ Барак Обама, „изтече“ в интернет и бе публикуван на сайта на организацията Public Citizen. Става дума за част от Транс-тихоокеанското партньорство (Trance-Pacific Partnership, или TPP), което включва в себе си споразумения за създаването на зони за свободна търговия между САЩ и общо осем държави от Тихоокеанския регион (Бруней, Чили, Нова Зеландия, Сингапур, Австралия, Малайзия, Перу и Виетнам).

По силата му се дават изключителни правомощия от политически характер на мултинационалните корпорации – правомощия, които са в пряк разрез с обещанията от предизборната кампания на Обама. Скандалният документ е една от най-оспорваните части от тихоокеанския пакт и включва идеи и регулации, които са определяни от екоактивисти, финансисти и синдикати като „увреждащи текущото правно устройство“ в САЩ.

Според споразумението, американските корпорации все още ще бъдат субект на вътрешните закони и регулации в сферата на природоопазването, банкирането и други. Същевременно обаче, чуждите корпорации, които осъществяват дейност на територията на САЩ, ще имат възможността и разрешението да отнесат оспорвани от тях ключови американски законови или регулаторни постановления пред международен трибунал. Този международен трибунал ще има възможността да се яви като по-висша инстанция, която да надгради американските закони и да наложи търговски санкции на САЩ при неспазване на неговите решения.

Критиците определят това като директно нарушаване на суверенитета на страната и грубо нарушение на обявените по време на предизборната кампания на Обама точки, които той заяви, че ще спазва по време на управлението си.

Офисът на Търговското представителство на САЩ отговори на опасенията с уверението, че администрацията на Обама е „отдадена на каузата да осигури силни закони в сферата на природоопазването, здравеопазването и сигурността“ и партньорството няма да попречи на това.

Това изявление е в силен конфликт с опитите на американските управляващи да наложат оспорвани медицински патенти в рамките на редица други споразумения. Монополите, които биха били наложени, включват високи цени на лекарствата, които биха осуетили достъпа до тях на нуждаещи се от редица развиващи се страни, посочва Huffington Post. Не кой да е друг, а самата Световна здравна организация (СЗО), както и редица неправителствени организации са контрирали мерките, които американската управа иска да наложи.

И докато това споразумение може да увреди сериозно суверенитета на американците, то големите корпорации, които са основани в САЩ, могат лесно да използват съображението за „външните“ компании, за да атакуват законите на други държави, приели правилата на пакта. Ако една от осемте тихоокеански държави въведе нов закон, който е в ущърб на дадена корпорация, американската компания лесно може да я съди пред същия международен трибунал, нарушавайки суверенитета на всяка страна по пакта безпроблемно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...