Обвинението да е извън съдебната система, обяви Иван Григоров

03.12.2004 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Григоров отрече за нарушения при ремонта на Съдебната палата

 

Обвиненията, разменени между съдии и прокурори заради ремонта на Съдебната палата, прераснаха в скандал, при който председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров поиска обвинението да излезе от съдебната система. В своята атака той уличи двама от прокурорите във Висшия съдебен съвет. По неговите думи те са с действащи агентурни досиета. Григоров заяви, че е научил този факт от висш прокурор, и уточни, че сред тези двама прокурори не е Никола Филчев. Той отказа да посочи конкретните имена на доносниците от ВКП. Ще ги познаете по методите, каза магистратът и посъветва журналистите да отправят питане към самия главен прокурор и към шефката на ДКСИ Цвета Маркова.

Същевременно Григоров заяви, че във ВКС има общо 82-ма действащи съдии, сред които няма нито един доносник. Квотата на прокуратурата във ВСС се състои от трима обвинители, приближени на Филчев. Това са Христо Манчев - заместник на главния прокурор и ръководител на ВКП, Митьо Марков - заместник на главния прокурор и ръководител на ВАП, и Цеко Йорданов, който завеждаше отдел Следствен във ВКП. Има и още един прокурор, член на висшия орган. Това е бившият началник на Военноапелативната прокуратура и сега шеф на отдел във ВКП Николай Ганчев. Той влезе във ВСС от парламентарната квота с подкрепата на ДПС.

Докато правеше разкритията за доносници във ВСС, Григоров опроверга да са допуснати нарушения при ремонта на Съдебната палата, стопанисвана от ВКС. На заседание на Висшия съдебен съвет в сряда магистратът беше атакуван от прокурори, че е скрил договора за ремонта на сградата и си е присвоил управлението й без основание. Тази тема се разисква в средите на висшите магистрати отдавна. Преди повече от 3 години правителството на Иван Костов отпусна безлихвен кредит от 10 млн. лв. за ремонт на палатата и определи Иван Григоров за неин стопанин.

Преди два дни ВСС назначи поредния одит, който ще проследи договорите и похарчените средства за сградата. Висшите магистрати решиха да бъде създадена комисия за управление и стопанисване на съдебните сгради от 5-ма души, която да изработи и съответните финансови правила. Очаква се първите резултати от одита да бъдат изготвени до февруари 2005 г., а комисията трябва да се произнесе в рамките на две седмици. Това ще е третата подобна проверка, след като Сметната палата на два пъти констатира финансови нарушения. /в-к Пари

ECON.BG

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...