На снимката: Красимир Стефанов, изпълнителен директор на НАП, Сорин Блежнар, президент на Националната агенция за данъчна администрация на Румъния
България и Румъния ще ускорят обмена на информация по ДДС, така че да противодействат по-ефективно на данъчните измами в двете държави. Това предвижда Споразумението за укрепване на сътрудничеството в областта на данъка върху добавената стойност, което подписаха днес Сорин Блежнар, президент на Н, и изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов. Очакваните резултати от него са повишаване на ефективността при разследването на данъчните измами и подобрение в дейността на двете администрации.
Значителното увеличаване на обема на търговията между двете съседни страни след присъединяването на България и Румъния към ЕС, доведе до засилване на тенденциите за извършване на измами, особено тези, свързани с ДДС. Според информация на НАП, над 50% от запитванията до Румъния за осъществени сделки от български търговци в северната ни съседка, се връщат с отговор, че не съществуват подобни дружества или, че в момента тече криминално разследване. В други случаи се оказва, че тези румънски фирми, за които България иска информация, са собственост на български малоимотни граждани. В момента обменът на информация между България и Румъния е базиран на европейските регламенти и директиви, както и на Конвенцията за избягване на двойното данъчно облагане, и се осъществява в рамките на 5 до 6 месеца, става ясно от информацията на приходната администрация.
Сключеното споразумение ще даде възможност на българските и румънските данъчни служители да обменят директно информация помежду си, в рамките на 15 до 60 дни, така че да може да се противодейства по-ефективно на данъчните измами. В документа се предвижда още да се създадат контактни звена от двете администрации в пограничните райони на съседните държави. Администрациите също ще могат да обменят опит за системите за данъчно облагане в България и Румъния, за методите и процедурите, използвани от приходните администрации в областта на информационните технологии, човешките ресурси, управлението на риска и други.