Тестването на учениците трябва да отпадне до 21-и март. За това е настоял пред Министерски съвет просветният министър акад. Николай Денков и е призовал експертите в здравното ведомство да преразгледат ограниченията в училищата.
„Заболеваемостта сред учениците спада. Мисля, че е редно да потърсим отпадане от тези мерки, но експертите трябва да решат кои мерки отпадат и кои остават. Тестването е една от мерките. За маските те трябва да решат. При сегашната ситуация тестването започва да става излишно”, заяви министърът след заседание на парламентарната образователна комисия. По думите му тестването е дало резултат в седмиците, в които сме имали по 10-12 000 заболели деца, а скринингът е хващал по 700 положителни деца, които е можело да заразят съучениците си, ако бяха влезели в класните стаи. „Това означаваше, че сме предпазили 5-10-15 деца да се разболеят на всеки един положителен тест”, заяви акад. Денков.
В същото време скринингът в училище показва по-голям брой на положителните тестове сред учениците спрямо предходната седмица. На 7-и март са установени 570, а седмица по-рано 401. По последните данни на МОН тази седми в класните стаи са около 90% от учениците, като близо 160 000 са влезли без да бъдат тествани за COVID-19. 73 660 деца и младежи от 60 общини от 13 области няма нужда да се тестват за COVID-19 заради ниска обща заболяемост - под 250 на 100 000 души, а над 85 700 деца и младежи пък притежават „зелен сертификат“ и също се обучават присъствено без тестване.
В бюджета са предвидени над 76 млн. лв. за тестването на учениците и закупуването на въздухопречистватели. Според министъра обаче тези средства трябва да се задържат, защото не се знае какво ще се случи наесен и дали няма да бъде необходимо да се закупуват още тестове. „Ако останат, ще им намерим предназначение”, категоричен бе той. Акад. Денков обясни, че с предвидените средства не могат да бъдат закупени въздухопречиствателите, които да пречистват от вируси и бактерии. Тези, които предпазвали от коронавируса не били налични в България и били по 10 000 лв.
Министърът увери още, че няма да има удължаване на учебна година, но ще има индивидуални занимания до 30-и юни, както и за занимания с децата и новата национална програма за спорт и изкуства, за която са предвидени 90 млн. лв.