Кризата поставя нови предизвикателства пред финансовите пазари, на които трябва да реагираме адекватно, за да гарантираме финансовата стабилност. Тези предизвикателства поставят въпроса за това как може по-добре да функционират системите за финансов надзор и как можем по-добре да защитим правата на потребителите на финансови услуги. С тези думи заместник-министърът на финансите Ана Михайлова се обърна към участниците в семинар на тема "Норвежкият модел за единен финансов надзор". Тя запозна накратко гостите с най-важните законодателни инициативи на ЕС в областта на финансовите услуги, пазарните инфраструктури и финансовата стабилност, съобщават от финансовото министерство.
Новият законопроект за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор си поставя няколко основни цели: по-добра защита на потребителите на финансови услуги; по-голяма прозрачност и ефективност в работата на регулаторния орган; прозрачност на дружествата, които управляват обществени средства; по-добра координация с БНБ и другите институции. Това каза народния представител от ПП на ГЕРБ Стоян Мавродиев, който е и един от вносителите на законопроекта.
Предизвикателствата пред надзорните органи могат да се превърнат във възможности, които трябва да използваме, за да направим финансовата система по-стабилна. Европа се нуждае от механизъм, който да гарантира, че националните власти имат най-добрия възможен надзор. Трябва да осъзнем, че общите задачи са и общи отговорности. Това заяви Карлос Монтлаво, генерален секретар на Комитета на европейските застрахователи и пенсионни надзорни органи (CEIOPS). Той говори на тема: "Новата Европейска система за финансов надзор и взаимоотношенията с националните надзорни органи".
Единният финансов надзор позволява по-лесно постигане на финансова стабилност, по-лесно сътрудничество и координация на мерките в условията на интернационализацията на финансовите пазари, заяви Нина Монс, началник на "Международни отношения" в Органа за финансов надзор на Норвегия. Тя представи организационната структура на надзорния орган на Норвегия, който отговаря за финансовите институции. Надзорната структура работи в тясното сътрудничество с Министерство на финансите и Централната бана. Оновен принцип в работата на регулатора е публичността, затова докладите на институцията се публикуват и в тях могат ясно да се видят рисковете, които стоят пред финансовите пазари в даден момент.
Норвегия е една от първите страни, които са развили система с единен финансов надзор - нейният общ регулатор е създаден през 1986 г. Опитът от прилагането на системи за финансов надзор на Кралството датира от началото на миналия век. През годините той се е развивал непрекъснато и в момента действащата система се е доказала като много ефективна.
Други страни, които имат единен финансов надзор, са Дания, Швеция, Обединеното кралство, Естония, Латвия, Германия, Австрия, Ирландия, Белгия, Лихтенщайн, Малта, Словакия, Чехия, Полша, Швейцрия и Финландия, Сингапур. Страни, в които работи обединен надзор на банковия и застрахователния сектор, са Холандия, Франция Канада и Австралия.
Семинарът се организира по инициатива на вицепремиера и министър на финансите на България Симеон Дянков и министъра на финансите на Кралство Норвегия Сигбьорн Йонсен.