Обсъдиха реформите в общините - година преди местните избори

30.09.2010 | 13:17
по статията работи: Апостол Апостолов
Общините все по-често ще прибягват до алтернативни източници за финансиране
Обсъдиха реформите в общините - година преди местните избори

Една година преди провеждането на местните избори, български кметове, представители на партии и чуждестранни дипломати се срещнаха на форум да обсъдят реформите на местно и регионално ниво. В дискусията се включиха министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, Мартин Димитров - лидер на СДС, столичният кмет Йорданка Фандъкова, представители на Българската агенция за кредитен рейтинг (БАКР).

dscn3660_500

Дискусия за реформите на местно и регионално ниво. Снимка: Econ.bg

България има работещо местно самооуправление и силни общини. По този въпрос има консенсус на централно ниво. Това, което е важно да се направи, е да се работи в посока за увеличаване на правомощията на общините и приходната им база, заяви Томислав Дончев. Бившият кмет на Габрово и настоящ министър допълни, че предпочита вместо официални приветствени слова, с изказването си да провокира широк дебат по редица висящи и необсъждани въпроси.

Незавършена и в момента тема са ролята и функциите на областните управители като посредник между общините и държавата. Необходима е промяна на техните правомощия. В момента реално функциите им се свеждат до контрол по законосъобразността на решенията на общинските власти и ангажиментите им към държавната собственост. А това е крайно недостатъчно и несериозно, смята министърът.

През следващия програмен период за усвояване на средствата от ЕС, общините ще бъдат финансирани на регионален принцип. Сумите ще бъдат определяни така, че да бъдат максимално ориентирани съобразно местните приоритети. Затова са необходими силни регионални структури, уточни Дончев.

Научените уроци от усвояването на субсидиите по Оперативните програми „Регионално развитие" и „Околна среда" от първия програмен период ни сочат категорично, че трябва да направим отстъпление от конкурентното начало. Има редица приоритетни обекти, за които е недопустимо общините да се съзтезават помежду си. „Kак да накараме общините да се състезават коя да си изгради пречиствателна станция?, попита Дончев. За подобни обекти общините не трябва да се конкурират.

От началото на 2011 година трябва да започне планирането на следващия програмен период. Ако не искаме на 1 януари 2014 година да бъдем на същото положение, както през 2007 г. - да загубим поне година и половина - две без нито един сключен договор, трябва да подготвим ясни, зрели и конкретни планови стратегически документи, каза още Дончев.

По повод предстоящите местни избори, Томислав Дончев посъветва гражданите да бъдат по прагматични в избора си и да избират управници според екипа, който ще им решава проблемите. Да не се влияят по усмивката или харизмата.

Правителството има волята и готовността да предостави възможности на местните власти, заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова. Като такива възможности тя изтъкна политиката на правителството да прехвърля на общините държавни имоти.

Местната власт ще бъде по-силна когато има добро партньорство между общините и иницииране на съвместни проекти, каза още Фандъкова

Конкуренцията ражда качество. На предстоящите местни избори през 2011 ще бъдем конкуренти, но да не забравяме, че след това ще бъдем и партньори в управлението на общините. Затова, нека да няма низки страсти и нечестна игра по време на изборите, апелира лидерът на СДС Мартин Димитров.

Той отбеляза още, че основното предизвикателство пред кметовете е бюджет 2011. Това ще е една от темите, които ще бъдат атакувани на местните избори. Димитров препоръча на градоначалниците да имат ясен план и да предприемат малки стъпки за развитие на общините.

Кирил Григоров от БАКР каза, че децентрелизацията на общините върви в правилна насока, макар и с бавни темпове. В резултат на намаленото финансиране от страна на бюджета и спада на приходите от продажбата на имущество, общините ще търсят алтернативни източници за субсидии. Като пример беше посочен фактът, че чрез даден рейтинг от агенцията, община Каварна е финансирала инвестиционна програма с емисия на облигации, директно изкупени от австрийска банка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...