Обсъждаме енергийно сътрудничество с Кипър

15.12.2011 | 13:27
по статията работи:
Евентуален добив на газ в Кипър ще осигури възможност за диверсификация на доставките с източници не само от Азия, но и от ново европейско находище
Обсъждаме енергийно сътрудничество с Кипър

Възможностите за сътрудничество в енергийната област обсъдиха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и министърът на външните работи на Кипър Ерато Косаку-Маркули, която беше на посещение в София.

Американска компания проучва потенциала за добив на природен газ от шелфа на Средиземно море, стана ясно по време на срещата. Все още не е известно точното количество на суровината, но ако се потвърдят предварителните данни за наличие на около 9 трилиона куб. метра в района на блок "Афродита" в Средиземно море, Кипър ще може да изнася синьо гориво, информира министър Косаку-Маркули.

Двамата министри се съгласиха, че евентуален добив на газ в Кипър ще осигури възможност за диверсификация на доставките с източници не само от Азия, но и от ново европейско находище, иноформират от МИЕТ.

Трайков представи напредъка на страната ни в реализацията на проекта за газов интерконектор между България и Гърция. Той подчерта, че изграждането на терминал за втечнен газ на северното гръцко крайбрежие ще е изгодно и за връзка с кипърския проект.

Развитието на ВЕИ сектора също беше сред темите на разговора между двамата министри. Трайков информира за ангажимента на България до 2020 г. да постигне 16% дял на енергията от ВЕИ в общото крайно потребление. По неговите думи в момента у нас се реализират значителен брой проекти с алтернативни източници.

Българският министър очерта пред своя колега два сценария за развитието на сектора: първият е за драстично намаляване на цената на въглеродните емисии при масово въвеждане на ВЕИ проекти в експлоатация. При това положение въглищните централи ще продължат да работят, както и досега. По думите на Трайков не е изключен и втори сценарий, при който значителното поскъпване на въглеродните емисии ще оскъпи и тока, произвеждан от ТЕЦ. Ето защо България продължава да разчита на електроенергията от АЕЦ "Козлодуй".

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...