Обсъжда се възможността цената на природния газ да се определя веднъж на половин година, а не на три месеца, както е в момента. Това стана ясно по време на обществено обсъждане на указанията за определяне на цената на "синьото" гориво.
Представителят на обществения доставчик "Булгаргаз" Александър Петров съобщи, че се водят преговори с клиентите на компанията новият срок да бъде записан при подписването на новите договори. Удължаването на срока се подкрепя и от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Въпросът за изменение периодичността на цените е обект на разговори и е поставен пред нашите доставчици, тоест по новия договор ние имаме предложение цените да се изменят на шестмесечни периоди, каза представителят на "Булгаргаз".
"Булгаргаз" поддържа това в преговорите си с доставчици и очевидно, че ще се възползват всички потребители на природния газ. За топлофикациите също ни е доста тежко да променяме в средата на сезона цените. Там има и технически неудобства да се променят поради начина на отчитане с дялово разпределение, който е приет. Там има редица проблеми, които пък трябва топлофикационните дружества да решават, така че всички са за това да се удължи периодът за определяне и промени на цените на природния газ на входа на системата за всички потребители на шест месеца, обясни шефът на регулаторната комисия Ангел Семерджиев.
Преди седмица "Булгаргаз" прогнозира поскъпване на "синьото" гориво от 1 октомври с близо 3 на сто спрямо третото тримесечие на годината. Официално заявление за новата цена ще бъде внесено в ДКЕВР на 10 септември. Ако дотогава се появят по-благоприятни пазарни фактори, цената може да се коригира. Прогнозата за увеличение беше направена въпреки очакванията на енергийното министерство и регулаторната комисия за намаление от 10-15 % заради подобрените условия на доставка, договорени с "Газпром".
Указанията за определяне на цената на природния газ подменят наредбата и създават условия за непрозрачност. Това заяви още представителят на "Булгаргаз" Александър Петров.
Указанията бяха обсъдени също днес на открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Според проекта на документа, публикуван на сайта на регулатора, цените при продажба на природен газ от обществения доставчик на крайните снабдители и потребители се образуват въз основа на няколко компонента. Това са разходите за доставка на прогнозни количества синьо гориво от внос за вътрешния пазар, от местни добивни предприятия и надценката, която е до 2 на сто от цената на природния газ на входа на газоснабдителната мрежа, обяснява Dariknews.bg.