Еврото се понижи с 0.16% до 1.1446 долара. Търговците очакват единната валута да остане под натиск, тъй като растежът и инфлацията в еврозоната остава под очакванията на Европейската централна банка. Общата европейска валута загуби 4.4% от стойността си спрямо долара през 2018 година.
Британският паунд отслабна с 0.15%, до 1.2728 долара. Британската валута загуби 5.5% спрямо долара през миналата година заради проблеми с Brexit.
Валутите-убежища, като йената, се повишиха спрямо долара в сряда, тъй като предпазливото настроение преобладаваше в първия търговски ден на 2019 година по отношение на загрижеността за глобалния икономически растеж, блокирането на дейността на американското правителство и по-бавните темпове на повишаване на лихвите от Федералния резерв на САЩ през настоящата година.
Йената се повиши с 0.3% спрямо долара, до 109.39 йени в азиатската търговия. Обемът на търговията остава слаб, тъй като японската валута се търгува само на световните пазари, тъй като в Япония пазарите са затворени в сряда.
Йената се повишаваше три поредни седмици заради спадналия апетит на инвеститорите за риск.
Австралийският долар, чието състояние до голяма степен зависи от китайската икономика, в която Австралия изпраща голяма част от суровините си, падна с 0.5%, до 0.7016 щатски долара.
Американският долар поскъпна с 0.05% спрямо офшорния юан, до 6.8681 юана за един долар.
И докато участниците на пазара остават загрижени за перспективите за инвестиции, обновените надежди за решение на търговския спор между САЩ и Китай им дават основание за оптимизъм. В неделя президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в туит, че е постигнат напредък към потенциално уреждане на търговското напрежение, което до голяма степен бе засегнало фондовите пазари през 2018 г.
В сряда индексът на долара спрямо шестте основни валути бе сравнително непроменен и близо до нивата от понеделник, с лек ръст до 96.17 пунка.
Четири кратното повишаване на лихвените проценти от Фед през 2018 година доведе до превъзходство на щатския долар. В подкрепа на щатската валута беше безработицата, която остана на исторически ниски нива, а натискът върху заплатите се покачи.
Доларът обаче беше подложен на натиск през последните седмици, тъй като инвеститорите ставаха все по-нервни от забавянето на икономиката на САЩ и от върховия ръст на корпоративните печалби.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ падна с около 35 базисни пункта спрямо декември, до 2.69%, тъй като търговците на облигации заложиха, че Фед няма да повиши лихвите през 2019 г. поради забавяне на икономическия растеж.