Обществената поръчка за лекарства за 1.2 млрд. лв. ограничава конкуренцията, сигнализира бизнесът

21.12.2016 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Според бизнеса идеята за такова мащабно централизирано договаряне е добра, но условията и организацията на обществената поръчка предизвикват "сериозни притеснения" и опасност от "дестабилизиране на сектора
Обществената поръчка за лекарства за 1.2 млрд. лв. ограничава конкуренцията, сигнализира бизнесът
Снимка: БГНЕС

Представителните организации на фармацевтичните компании на българския пазар излязоха с общо становище по новата обществена поръчка на Министерството на здравеопазването на стойност 1.2 млрд. лева, с която трябва да се осигурят запасите от 800 вида лекарства за 145 болници в страната през следващите две години.

Според бизнеса идеята за такова мащабно централизирано договаряне е добра, но условията и организацията на обществената поръчка предизвикват "сериозни притеснения" и опасност от "дестабилизиране на сектора, а от там и до ограничаване на достъпа на българските пациенти до нужната им терапия".

Фармацевтичните компании изреждат пет нередности, ограничаващи конкуренцията в правилата за провеждане на мащабната поръчка.

Липсват критерии за подбор на включените в обществената поръчка лекарствени продукти. Има избирателно подбрани продукти от една и съща група медикаменти, и изключване на други, посочват организациите. Освен това има изискване за ненужно висок минимален остатъчен срок на годност на продуктите към датата на доставка, който не е постижим за някои специализирани и биологични медикаменти.

Ограничава се възможността за представяне на варианти на офертите в рамките на една номенклатурна единица, т.е. липсват опции за промяна на търговския продукт в рамките на една група медикаменти. Въвежда се и тежка административна процедура по приемане и изпълнение на заявките.

Опитът за централно определяне на максимални количества от даден вид медикамент поставя риск от възникване на недостиг в различните лечебни заведения. Вместо това - количествата да имат препоръчителен характер и да са съобразени с вида и потребностите на всяка болница, предлагат фармацевтичните компании.

Накрая посочват и, че електронната платформа, т.нар. електронна борса за лекарства, през която трябва да се провеждат търговете и поръчките, поставя рискове за информационната сигурност и в изграждането й "изцяло е подценен въпроса с гарантирането на прозрачност и залагането на антикорупционна защита", предвид голяма сума, за която става въпрос в тази поръчка.

В писмото изпратено до председателя на здравната комисия в парламента, премиера, министъра на здравеопазването и директора на Агенцията по лекарствата са се подписали Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АРФАРМ), Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), Българската генерична фармацевтична асоциация (БгФарма) и Американска търговска камара в България (AmCham). 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...