Канадска компания подготвя проект за открит рудник в румънското село Розия Монтана в област Трансилвания. В селището се намира едно от най-големите златни находища в Европа. Проектът предизвиква безпокойство сред населението, като дебатите вече придобиват национален мащаб, предават от БГНЕС, цитирайки Франс прес.
В запланувания рудник ще бъдат добити 300 тона от благородния метал, но за да бъде извършено това е нужно частичното разрушаване на четири планински възвишения. Селото е разположено сред тях, а във вътрешността им се намира мрежа от минни галерии, които датират чак от римската епоха.
Канадската компания Gabriel Resources държи 80% от акциите на Rosia Montana Gold Corporation (RMCG), докато останалите 20% са притежание на румънската държава.
За да бъде извлечено златото са нужни около 12 000 тона цианидни химикали годишно според доклад за въздействието върху природата, представен в министерството на околната среда. Количеството надхвърля дванадесетократно използваното в мините в Европа, където принципно се прилагат 1000 тона от опасните химикали.
През 2000 година изтичане на цианид в хвостохранилище на златна мина в Бая Маре доведе до сериозно замърсяване на река Дунав и нейните притоци на територията на Румъния и Унгария.
Давността на проекта е от 12 години, но решителна се оказа подкрепата на президента Траян Бъсеску наскоро. Държавният глава настоява за по-справедливо разпределение на печалбите, докато един от съветниците му постави акцента върху опасността за околната среда и подаде оставка поради несъгласие с водената политика.
В самото селище Розия Монтана проектът предизвиква сериозно противопоставяне между поддръжници и противници. Според селският свещеник Арпад Палфи конфликтът се наблюдава дори във вътрешносемейните отношения. Полемиката е породена от очакванията за финансови облаги от едната страна, и опасения за влиянието на добива върху околната среда от друга.