Автор: Ивелина Георгиева ( ivelina.georgieva@3bay.bg )
Неправителствени организации ще съдят община Пловдив и Регионалната инспекция по околна среда и води заради мръсния въздух под тепетата. Исковата молба вече е внесена в Окръжния съд на Пловдив, съобщи днес в София архитект Илко Николов, член на УС на Бизнес експертен съвет град Пловдив.
Припомняме ви, че още през март тази година, проверка установила, че прахът и азотният диоксид в атмосферата над Пловдив превишавали тройно нормативите. В централната чест е установено, че за година във въздуха има по 58 тона прах. Най-мръсен въздух дишали в районите "Централен" и "Южен", отчетоха от пловдивската Енергийна агенция и предупредиха, че ако не се вземат спешни мерки страната ни ще бъде глобена от Брюксел. Регламент на Европейската комисия допускал едва 35 дни през годината да има допустимо замърсяване на въздуха. В Пловдив обаче са отчетени 139 дни.
Последните замервания показали, че замърсеността на въздуха достигнала в някои райони между 8 и 10 пъти над допустимото, съобщиха още от Бизнес експертен съвет.
Вносителите на исковата съдебна молба подчертават, че причината за праховата замърсеност се дължи на ръчното метене на улиците, посипването на пясък и сол зимно време, инсталациите и котлите, които работят с твърдо гориво.
Архитект Николов даде пример с едно училище в града, което има въглищна централа от 1962 година. Тя гълта 360 тона въглища на сезон и произвежда дим, прах и пепел колкото печките на целия град Смолян.
Над 60 училища, детски заведения и сгради в Пловдив се отопляват с нафта и въглища, вместо да бъдат газифицирани. Газификацията, освен че е екологично чиста и природосъобразна, ще доведе до печалба от намалената себестойност от използването и закупуването на другите видове горива като въглища и нафта година и половина след инвестицията, посочи Илко Николов, цитиран от сайта iNews.bg.
Конкретните искания на неправителствените организации към Окръжния съд са за налагане на ефективна присъда, общинските власти и регионалната инспекция да бъдат задължени да възстановят чистотата на въздуха в допустимите норми - в срок от 4 до 6 месеца, както и да заплатят разходите по делото. До един месец ще бъде обявена датата за делото.