Общините и населените места, които попадат в района на експлоатация на съоръжения за управление на радиоактивни отпадъци, ще могат да получават финансиране от едноименния фонд за проекти за устройство и развитие на територията си. Това е една от промените в Закона за безопасно използване на ядрената енергия, които бяха приети от парламента на второ четене днес.
Промените в закона целят синхронизирането на българските правила с други международни документи, които регулират работата в сектора.
Извеждането от експлоатация на ядрени съоръжения вече ще подлежи на лицензионен режим, гласи друга поправка в закона Според досега действащите правила за всеки етап от извеждането от експлоатация на ядреното съоръжение се издаваше отделно разрешение. С промените се гарантира запазване на отговорността на лицензианта по отношение безопасността на съоръжението през целия период на извеждането му от експлоатация. С новия режим се избягва също и необходимостта едно и също лице да експлоатира и да извежда от експлоатация ядрени съоръжения.
До 10 години се удължава максималният срок на лиценза за експлоатация на източници на йонизиращи лъчения. Промяната намалява икономическите задължения за операторите на такива съоръжения. Според сега действащото законодателство този срок е пет години.
С измененията на закона се забранява добавянето на радиоактивни вещества при производството на храни, играчки, бижута и козметични продукти, както и вноса и износа на такива изделия.
Засилва се контролът върху дейностите с материали с повишено съдържание на естествени радионоклиди, гласят други промени в закона. Те имат за цел подобряване на безопасността на населението, става ясно от информацията на МИЕТ.