Общините искат по-високи данъци за жилищата

28.06.2021 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Да бъдат повишени данъчните оценки на имотите, защото изостават от пазарните цени, поиска Даниела Ушатова от Националното сдружение на общините в България
Общините искат по-високи данъци за жилищата
Снимка: под лиценза на creative commons

Да бъдат повишени данъчните оценки на имотите, защото изостават от пазарните цени, поиска Даниела Ушатова от Националното сдружение на общините в България. Това стана по време на дискусия за бюджета, организирана от министъра на финансите Асен Василев. Има градове, в които данъчната оценка е с 40 на сто под пазарната цена на имотите, обясни Даниела Ушатова.

При евентуално увеличение на данъчните оценки ще нараснат данък сгради и такса смет, а съответно и приходите на общините. Ще видим промените в данъчните оценки до какво може да доведат, коментира министър Асен Василев. Той съобщи, че служебното правителство ще представи преди изборите актуализация на държавния бюджет.

В момента бюджетът се изпълнява добре и заради очаквано преизпълнение на приходите ще могат да се направят допълнителни разходи в размер на 1-1,5 млрд. лв., без да се увеличава планираният дефицит от 4,9 млрд. лв., уточни финансовият министър. Василев представи разрези и статистики, които според него досега не са обявявани публично, като целта е те да послужат на бъдещото управление за евентуални промени в политиките.

Финансовият министър отчете, че подобрението на събираемостта се дължи на предприетите мерки от служебното правителство в Националната агенция за приходите, като данъчният контрол е бил пренасочен към събирането на просрочените задължения и проверките на големите касови наличности. По време на общественото обсъждане обаче участници коментираха, че допълнителните приходи за пореден път доказват лошото планиране на бюджета, при което умишлено се залагат подценени приходи с цел към края на годината да се правят размествания по желание на властта. Асен Василев не представи детайли към кои пера ще бъдат насочени извънредните средства.

Служебното правителство ще подготви проект за актуализация на бюджета, но тя няма как да влезе в сила, без да бъде гласувана от бъдещото Народно събрание.  Финансовият министър обяви, че с НОИ се работи по различни, реалистични варианти за преизчисляване на пенсиите, което бе едно от предложенията на партиите на протеста преди разпускането на парламента.

Тогава обаче МФ направи сметки, според които мярката щеше да глътне милиарди левове. Преизчисляването дори мина на първо четене в пленарната зала, но в крайна сметка точката не стигна до окончателно приемане. Други спешни нужди са продължаването на схемата за запазване на заетостта 60/40, добавките от по 50 лв. на пенсионерите, както и допълнителните 1000 лв. на месец за медиците на първа линия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...