Част от подоходното облагане и то именно по постоянен адрес, е хубаво да бъде насочено към общините. Това заяви Петър Ганев от Института за пазарна икономика (И.П.И) относно проекта на финансовото министерство за промени в данъчните закони. Според предлаганите от ведомството изменения общините ще могат всяка година да определят допълнителен налог в рамките на до 2%, с който ще облагат доходите на гражданите си.
Икономистът посочи, че идеята се е обсъждала и в предишни години, като големият спор е бил дали тези 2% да бъдат част от прибираният от държавата 10% данък или да бъдат отделен налог.
„Тук нашето предложение преди година беше да са част от тези 10%. Нормално Министерството на финансите предлага по-скоро допълнително облагане. Структурната промяна да има собствен приход в общините от доходите на работещите е по-добра от негативната новина за самите данъкоплатци, че ако бъде гласуван в пълния си размер, ще плащат още 2% от доходите си“, заяви икономистът.
Според него обаче Общинският съвет ще бъде подложен на натиск и напрежение веднага след изборите да реши с колко може да обложи доходите на своите граждани.
„Най-вероятно това ще стане част и от предизборната кампания, всеки кандидат било за кмет, било за общински съветник да каже каква данъчна политика ще провежда, което е нещо ново в този си вариант за местните избори и като цяло мисля, че това е оздравително, нормално е властта, която е най-близо до хората да има и някакви данъчни правомощия“, каза Ганев пред Novinite.bg.
Той обаче бе категоричен, че ако всички наложат 2% данък, в пълния му размер, това ще увеличи тежестта върху хората, но положителният ефект от наличието на такива собствени приходи, от промяната в стимулите, от това, че вече всяка инвестиция носи директно пари в общината е по-голямата новина.
Според него подобни действия няма да се приемат добре от хората, като големият дебат около това би бил на местно ниво, тъй като това не е решение, посочено в закона, а на общинските съвети.