Средствата в общините стигат за покриването на основни потребности и за осигуряването на основните услуги, но за нищо повече. Първото предложение към законодателя в новия състав на парламента ще бъде поправка, която да разграничи небитовите публични клиенти от небитовите индустриални клиенти.
Това заяви в интервю за БНР Силвия Георгиева – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ).
"Това, което ни тревожи преди зимата и за което не сме сигурни, че ще ни стигнат наличните средства, са разходите за електроенергия и за природен газ. Много неизвестни стоят пред нас."
Георгиева подчерта липсата на информация какво ще стане след 1 януари 2023 г., тъй като компенсационната програма за цените на тока приключва.
"Ще получим ли най-после разбиране, че общините не са небитов клиент, както едно индустриално предприятие? Имаме готови предложения за промени в Закона за енергетиката, още от зимата на тази година, които да диференцират небитовите публични клиенти от небитовите индустриални клиенти."
"Общата цифра, която очакваме като ръст на общинските бюджети, е около 21%, които биха покрили темпа на инфлацията и биха гарантирали всички общински системи през предстоящата зима. Очакваме да бъдем поканени на преговори в Министерство на финансите", поясни Силвия Георгиева в предаването "Преди всички".
"Нови проекти с европейски средства през настоящата, както и през миналата година, няма, тъй като все още не са одобрени новите програми с европейско финансиране. Планът за възстановяване също все още не е тръгнал. Общините очакват около 6 милиарда лева по Плана за възстановяване, които ще бъдат инвестирани в различна общинска инфраструктура и услуги."