Автор: Ивелина Георгиева ( ivelina.georgieva@3bay.bg )
През 2015г. България вече ще има свое Националното хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци. То ще се намира в близост до АЕЦ "Козлудуй" и в него в продължение на 60 години ще могат да се депонират отпадъци, които след това ще се съхраняват безопасно в продължение на 300 години.
Това стана ясно днес, когато Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" подписа договор с международния консултант Westinghouse за разработване на технически проект, междинна оценка и анализ на безопасността на обекта. Очаква се в средата на следващата година ще бъде обявен търг за изграждане на националното хранилище.
Стойността на договора за проектиране възлиза на малко повече от 8 милиона евро, а срокът за изпълнение е 13 месеца. Парите са по линия на международния фонд "Козлодуй", който функционира като компенсация за затварянето на IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от iNews.bg.
Изграждането на хранилището е крайно необходимо, тъй като вече има натрупан материал на площадката при АЕЦ "Козлодуй" от ниско и средно радиоактивни отпадъци. В националното хранилище ще могат да се съхраняват 138 200 куб.метра отпадъци.
Потокът радиоактивни отпадъци, които ще се съхраняват там, включва:
- радиоактивни отпадъци, генерирани от целия период на експлоатация на АЕЦ "Козлодуй"
- радиоактивни отпадъци, генерирани от извеждането на експлоатация на шестте блока на АЕЦ "Козлодуй"
- радиоактивни отпадъци, които ще бъдат генерирани от дейността на евентуалната бъдеща АЕЦ "Белене"
- радиоактивни отпадъци от ядрени приложения в медицината, промишлеността и бита.