Овцевъдите се разцепиха - някои искат бързо изтребване на заразеното стадо

05.12.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Междувременно министърът на земеделието Георги Тахов вдигна сумата, която се полага като обезщетение на стопаните от Велинградско. Първоначално той говореше за около 700 хил. лв., а сега вече за 960 хил. лв.
Овцевъдите се разцепиха - някои искат бързо изтребване на заразеното стадо
Снимка: под лиценза на creative commons

Част от овцевъдите се възпротивиха на продължителното забавяне от страна на държавата да предприеме мерки срещу овладяване на огнището с чума във Велинград. На среща с министъра на земеделието Георги Тахов във вторник вечерта няколко животновъдни сдружения са призовали България да не праща поредни проби за изследване във френската лаборатория в Монпелие, а час по-скоро да бъде унищожено заразеното стадо, а стопаните му - обезщетени, за да може да започнат бизнеса си на чисто.

От прессъобщението за срещата прави впечатление, че на нея животновъди са на доста по-различни мнения от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, която защитаваше стопаните със заразените овце и настояваше за повторни и дори трети проби за изпитване в чужбина.

По-късно главният ветеринарен лекар на България доц. Илиян Костов съобщи пред БНР, че все пак проби за изследване са пратени във френската лаборатория Монпелие, но те не са за потвърждаване на заразата, а за епидемично-географска оценка на вируса. Това означава, че целта е да се установи откъде е дошла заразата - от Гърция или Румъния, и да се вземат мерки да не се разпространява.

"Ясно е, че трети проби могат да се взимат, съгласно изискванията, но няма нужда, защото веднъж вече заболяването е доказано в нашата референтна лаборатория. Това го правим за успокоение на фермерите", обясни доц. Костов.

„Чумата по овцете и козите, макар и с ниска смъртност от около 2%, представлява сериозен риск за животновъдния сектор, особено когато трябва да осигурим безопасност на храните и да запазим външните пазари“, е казал Бойко Синапов - председател на Обединени български животновъди (ОБЖ). По думите му адекватни обезщетения ще помогнат на стопаните да възстановят своите ферми и да преминат през този труден период.

Да се реши бързо този казус, без повече протакане, като се унищожи огнището, е призовала и Дарина Шишкова - управител на “Развъдна организация за автохтонни породи овце в България”. Тя е изразила притеснение, че ЕК ще наложи забрана да се изнасят всякакви продукти от дребни преживни животни от цяла България.

“Нямаме съмнение, че в стадото има чума, след като и в пробите, дадени от самите фермери в Гърция са открити антитела”, коментира и Димитър Зоров, председател на УС на Националния съюз на говедовъдите в България. По думите му, “ниската смъртност при този щам не изключва мерките по обезопасяване на огнището, защото дори животно с антитела е преносител на заразата”. Зоров е категоричен: „Ясно е за всички, след двете положителни проби в Националната референтна лаборатория и паралелната проба в Гърция, че чумата е стигнала до тези овце по един или друг начин”.

“Ако изпратим повторно проби в европейската референтна лаборатория в Монпелие и ако се върнат положителни резултати и от там, рискуваме забрана на износ на български овчи млечни продукт не само от Пазарджишка област, но и от цялата страна. И какво правим след това - фалит на целия овцевъден сектор, защото няма да има кой да изкупува овчето мляко и продукти”, смята Здравко Узунов, който освен овцевъд е и собственик на мандра. Той апелира да не се политизира случаят, защото се разнася заразата.

Присъствалите на срещата с министъра животновъди са го уверили, че напълно разбират необходимостта от спазване на европейските изисквания за действие при установяване на зараза с чума по дребните преживни животни. И са изразили готовност да сътрудничат за ограничаване разпространението на заболяването.

Според тях предвиденото обезщетение за собствениците е повече от добро и поискаха правилата да бъдат спазвани еднакво от всички, а обезщетението към стопаните на фермата във Велинград да бъде изплатено в максимално кратък срок. Животновъдите са изразили готовност да помогнат на пострадалите фермери да възстановят стадото си до месец - два.

Междувременно министърът на земеделието Георги Тахов вдигна сумата, която се полага като обезщетение на стопаните от Велинградско. Първоначално той говореше за около 700 хил. лв., които, разпределени на глава животни, излизали над пазарната им стойност. Вчера обаче Тахов обяви, че обезщетението ще бъде 960 хил. лв.

Сумата е получена след финалното изчисление на възможните компенсации, ако животните бъдат унищожени. Стопаните ще могат да получат парите 7 дни след обезопасяване на огнището и през януари вече ще могат да възобновят дейността си, обещават от агроведомството. 

Ако обаче фермерите изберат още едно тестване - в Монпелие, ще трябва да се изчака, докато дойдат резултатите, а дотогава стадото ще бъде под карантина. 

Фермерите все още обаче не са дали отговор.

Европейската комисия настоява за незабавни мерки за ликвидиране на огнището на чума във Велинград. Това става ясно от становище на Генералната дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" до изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, съобщи БНТ. 

По-нататъшните забавяния на българските институции застрашават здравето на овцете и козите, не само на територията на България, но и на целия Европейски съюз, пише още в становището.

От дирекцията уточняват, че чумата по дребните преживни животни е силно заразно вирусно заболяване, категоризирано като "болест категория А", за която се изисква незабавно ликвидиране.

В становището се посочва, че България е потвърдила инфекцията с вируса съгласно европейските регламенти и след лабораторното изследване в Национална референтна лаборатория, вписана в европейските регистри.

Ето защо не е необходимо допълнително вземане на проби за потвърждение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....