Интересът към учебниците и учебните помагала втора употреба тази година е изключително голям. Това заяви пред Econ.bg Йорданка Янчева - един от ръководителите на книжарница и борса за учебници в Пловдив.
Една от причините за голямото търсене според нея е икономическата криза, която принуждава всеки българин много внимателно да следи финансите си и да намалява разходите, колкото е възможно повече. От друга страна, Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) тази година не е одобрявало нови учебници, което означава, че всички, които са били използвани през миналата година, могат да бъдат закупени от учениците и тази година, но втора употреба.
За да подкрепи думите си, Янчева посочи: Независимо от това, че ние предлагаме и напълно нови учебници, около 80% от клиентите ни предпочитат да си купят учебници втора употреба. В редки случаи си взимат 1 или 2 нови учебника, за да си допълнят комплекта за съответната година, ако тези учебници са дефицитни или не се предлагат втора употреба.
На всяка борса за учебници втора употреба действат сходни правила - всеки ученик може както да продаде миналогодишните си учебници, така и да закупи тези, които са му необходими за настоящата година. Борсата действа като посредник между купувачите и продавачите. Тя изкупува старите учебници за около 30-40% (в зависимост от вида им) от коричната им цена. Впоследствие учебниците се продават на клиентите за около 60% от коричната цена.
Пълният комплект нови учебници за VIII клас (заедно с тези по чуждоезиково обучение) струва около 150 лева. Ученик може да закупи същите учебници втора употреба при нас за около 80-90 лева, посочи Йорданка Янчева. Тя даде и друг пример: Ако тази година ученик е в X клас, той може да донесе и да продаде миналогодишните си учебници за IX клас, като за тях ще получи около 30 лева. Същевременно може да си закупи учебници втора употреба за X клас срещу 50 лева. Същият набор от учебници, но нови, струва около 80-90 лева.
Активният сезон при търсенето на учебници втора употреба най-вероятно ще продължи до средата на месец октомври, прогнозира Янчева. Всяка година кампанията се удължава страшно много, като основната причина за това според мен е лошата организация със списъците с необходими учебници, които децата получават за съответната година, коментира още тя. Учениците получават от своите преподаватели списъците с учебници 2-3 седмици след 15 септември, при това невинаги те са пълни. Налага се да посещават борсата по няколко пъти, за да се сдобият с пълния набор от учебни материали, които са им необходими. Затова Янчева призова за оптимизация в организацията на този процес: Препоръката ни е ако може училищата да изнасят списъците с учебници и учебни помагала за следващата учебна година в края на предходната. Така всеки ученик ще може отрано да започне да се снабдява с тях, а всеки родител ще разчете финансите си по-добре и ще има възможност да реагира навреме на нуждите на своето дете.
Борсата за учебници в Пловдив се намира на ул. "Иван Вазов" 74 (вход откъм улица "Одрин"). В Пловдивска област има още няколко действащи такива борси: в Асеновград (в читалище "Родолюбие") и в Пазарджик (във фоайето на Младежкия дом).