Огромна част от асансьорите у нас са амортизирани

23.10.2012 | 10:29
по статията работи: Петър Чернев
Експерт предлага съоръженията да влязат като част от проектите за саниране
Огромна част от асансьорите у нас са амортизирани
Снимка: Булфото

В страната има общо около 120 000 асансьора, над 80 000 от които са построени и пуснати в експлоатация преди 1990 г. Това каза председателят на Българската асансьорна асоциация (БАА) Валентин Маринков, цитиран от агенция "Фокус". Той добави: "Има асансьори на по 40, 50, 80 или 90 години. Те са абсолютно амортизирани и от държавната администрация не се търси никакъв начин да се направи така, че асансьорите да отговарят на европейските изисквания, да станат по-безопасни за хората или да се подменят”.

От Българската асансьорна асоциация предлагат промени в Наредбата за безопасната експлоатация и технически надзор на асансьори. Промените се внасят в шест министерства и комисии в Народното събрание. От асоциацията предлагат в срок до 31 декември лицата за технически надзор да създадат методика и организация и да извършат обследване на 4000 до 5000 асансьори, пуснати в експлоатация преди 1990 г. Резултатите трябва да бъдат предадени до 31 декември на Дирекцията за надзор на пазара на асансьори (ДНПА) за анализ.

Според Маринков асансьорният бранш би могъл да бъде изваден от сивата икономика с много сериозен контрол, ред и правила, които трябва да се създадат от реформирана държавна администрация и създаване на дирекция за надзор на пазара на асансьори. „Нашата цел е подмяната на асансьорите да влезе в програмата за енергийна ефективност и саниране на сгради, за да може да се отпуснат пари от Европейския съюз, имаме идеи по какъв начин да се съберат пари и за останалата част”, каза още Маринков. По думите му поне 4000 асансьора на година трябва да се подменят, както и да се направи дългосрочна програма и в следващите 15-20 години всички тези асансьори трябва да се подменят.

Според експерта съоръженията трябва да влязат като част от проектите за саниране. "Да се направи пълно обследване, да се анализират резултатите и да се планират следващи стъпки. Това трябва да се направи от държавната администрация. Трябва да се има предвид, че  нашият бранш е функция от строителството на сградите", коментира Маринков в вфира на БНР.

В програмата за енергийна ефективност не са включени асансьорите. Трябва да се търси възможност поне половината от разходите да се поемат от европейски средства, за другата половина да се търсят нисколихвени кредити или други източници, обясни експертът. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...