Австралийски изследователи съобщиха в четвъртък, че са установили наличието на огромни количества прясна вода, скрити под океанското дъно. Ако започнат да се използват ефективно те биха подсигурили бъдещите поколения с прясна вода след като сегашните ресурси се изчерпят, пише phys.org.
Винсънт Поуст – водещият автор на проучването от университета Флиндърс, твърди че приблизително 500 хиляди кубични километра слабо солена вода са погребани под континенталния шелф на Австралия, Китай, Северна Америка и Южна Африка.
„Обемът на тези водни ресурси е стотици пъти по голям от количеството, което сме извадили от подпочвените водни ресурси през последния един век“, твърди Поуст в статия, публикувана в сп. Nature.
Самите депозити от сладка вода са се образували постепенно в продължение на стотици хиляди години, смятат учените. В ледниковите епохи голяма част от континенталния шелф, който сега е морско дъно, е бил суша. Там бавно са се се акумулирали подпочвени води от дъждовете.
Покачването на океанското равнище в следствие на глобалното затопляне през последните 20 хиляди години довело да заливане на огромни територии и капсулиране на запасите от питейна вода под повърхността им с помощта на непропускливи слоеве от глина и седименти.
“Прясната вода на нашата планета е изложена на все по-голям стрес, така че откриването на значителни нови запаси извън сушата е много вълнуващо. То дава повече възможности, които да се обсъждат в борбата със засушаването и изчерпващите се запаси от прясна вода“, споделя още Поуст.
По оценки на Агенцията по водата към ООН за последния един век човечеството е увеличило консумацията на прясна вода над два пъти най-вече заради поливното земеделие и повишеното производство на месо.
Днес над 40 процента от хората живеят в условия на недостиг на прясна вода. От ООН оценяват, че до 2030 г. близо 47 процента от хората по света ще страдат от изчерпване на водните ресурси.