На днешното си заседание правителството одобри три концесии за добив на подземни богатства.
След проведен неприсъствен конкурс, Обединение „Върба - Батанци" беше определено за концесионер за добива на оловно-цинкови руди от находище „Върба - Батанци". Находището е разположено в землищата на село Върба и гр. Мадан, община Мадан, област Смолян. Срокът на концесията е 30 години.
За този срок обединението ще реализира програма за опазване на околната среда в размер не по-малък от 970 хил. лева. Очакваните концесионни постъпления за 30-годишния период при добив 70 000 т оловно-цинкови руди са в размер на 18 млн. лева. Половината от тях ще постъпват по бюджета на община Мадан.
„Холсим кариерни материали Пловдив" АД получава концесия за добив на строителни материали от находище „Шишманци - участък 2". То е разположено в землището на с. Шишманци, община Раковски. Срокът на концесията е 25 години, като за този период се очаква постъпленията от концесионни плащания да надхвърлят 2,5 лева. От тях 50 на сто ще бъдат превеждани по бюджета на община Раковски.
От находище „Дядово - Биндер" строителни материали ще добива на концесия „Биндер" АД. Находището е разположено в землището на с. Дядово, община Нова Загора. Концесията е за 35 години. Очакваните концесионни плащания за този срок са близо 4,5 млн. лева, като половината от тях ще са за община Нова Загора.
Правителството одобри проектите на осем разрешения за проучване на полезни изкопаеми, съобщават от правителствената пресслужба.
„Болкан минерал енд майнинг" ЕАД ще изследва залежите от метални полезни изкопаеми в площта „Владимирово" (17 кв. км), разположена в землищата на селата Владимирово, Светлина и Орлов дол, община Тополовград, и с. Мъдрец, община Гълъбово. Срокът на разрешението е три години, като очакваният минимален размер на инвестициите е 167 700 долара. Стойността на мероприятията по опазване на околната среда за срока на договора е 5000 долара.
Неметални полезни изкопаеми ще проучват две дружества - „Запрянови - 03" ООД, което ще оперира 18 месеца в площта „Долния Орман" (0,77 кв. км), и „Пътинженеринг" АД, което ще работи една година в площта „Тодорови ливади" (1,75 кв. км). Терените се намират съответно в землищата на селата Рогош, община Марица, и Глава, община Червен бряг. Очакваният общ размер на инвестициите, които фирмите ще направят, възлизат на близо 74 хил. лева. В дейности по опазване на околната среда ще бъдат вложени над 7 хил. лева.
„Булгнайс" ООД получи разрешение за проучване на скалнооблицовъчни материали в площта „Дъбовица" (1,52 кв. км). Площта е разположена в землището на с. Дъбовица, община Сунгурларе. За две години фирмата ще вложи минимум 37 700 лева в проучвателни дейности и 3700 лева в мероприятия по опазване на околната среда.
Разрешения за проучване на строителни материали получиха четири дружества - „Солид" ООД, „Мазалат" ЕООД, „Булстрой" ООД и „Адванс" ООД. Те ще оперират за срокове между девет месеца и една година в площите „Високото" (с. Сърнево, община Раднево), „Богомилов камък" (общините Сухиндол и Севлиево), „Крамолин" (с. Крамолин, община Севлиево) и „Ръмловица" (с. Момино село, община Раковски). Общият размер на инвестициите, които дружествата ще направят, е за над 135 хил. лева, а стойността на екомероприятията - около 14 хил. лева.