Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров одобри шумовите карти на София и Пловдив. Те са разработени в изпълнение на Закона за защита от шума в околната среда и на съответната европейска директива, по която страната ни има ангажименти.
Ангажиментът за тяхното разработване е на общините.Според изискванията на директивата такива шумови карти първо трябва да се направят за градовете с население над 250 000 души, каквито у нас са София, Пловдив и Варна. И трите общини вече имат. До 2012 година такива шумови карти трябва да имат и втората група общини, каквито у нас са Бургас, Стара Загора, Русе, Плевен, Сливен и Добрич.
Шумовата карта дава пълна характеристика за акустичната среда в даденото населено място. Картите на София и Пловдив обхващат четирите основни източника на шум в населените места - автомобилния, железопътния, въздушния транспорт и промишления шум, информират от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Данните за София показват, че 59 процента от населението на София е изложено на наднормени средноденонощни нива на шум, а 72 процента са изложени на наднормени нощни нива за шум. За Пловдив тези проценти са съответно 74 и 73.
На основата на тези шумови карти в срок от една година след утвърждаването им от МОСВ тези общини трябва да разработят планове с мерки за намаляване на шума. На всеки пет години шумовите карти
трябва да се актуализират, като се отчита дали мерките дават резултат. Изпълнението на плановете с мерки се контролира от съответните Регионални инспекции за опазване на околната среда /РИОСВ/,
като част от общинските програми за опазване на околната среда.