Снимка: Sxc.hu
В България се бутилират около 600 000 тона натурална минерална вода на година, което е около 2-3% от общия капацитет. Това стана ясно на заседание на парламентарната Комисия по околна среда и води, която обсъди промените в Закона за водите, предаде Агенция „Фокус".
В България има 240 находища на минерална вода. На концесия досега са отдадени 57 находища (12 общински и 45 национални), от които действат 32.
На заседанието беше изказано мнение против предложението за въвеждане на правилото „едно находище - един концесионер", за да не се стигне до монопол над находищата. Тази позиция обаче е защитавана от депутата от БСП Евдокия Манева, която прави и предложението за въвеждане на понятието.
Друг спорен момент от закона е и това дали язовирите да се включат в понятието "водоснабдителна система". Научно те са част от водоснабдителната система, но ако и по закон останат част от нея, това би означавало концесионерът да ги стопанисва. Идеята на управляващите е язовирите да бъдат извадени законово от водоснабдителната система и така да не се изпада в зависимост от концесионера. Според Манева обаче не бива язовирите да се отделят от общата система. На заседанието беше изказано мнението, че няма политическо решение това правителство да ограничи възможността за концесиониране. Така този текст от закона остана нерешен.
Според експерт 600-700 селища в България през следващите години ще останат в дефицит на вода и за да бъдат задоволени нуждите на жителите там, ще трябва да се изграждат нови язовири.
Позитивното в новия Закон за водите е, че се приема на едно находище да има един концесионер, с което се избягва взривяване на бизнеса с минералните води. Това в момента може да се случи, ако на едно находище се сложат няколко концесионера. Това каза пред журналисти в парламента Евдокия Манева.
По думите на Манева, ако правилото „едно находище - един концесионер" не се приеме, ще стане „една недопустима битка и ще се провали този абсолютно перспективен бизнес". С новия закон според депутата се утвърждава европейската практика един концесионер да стопанисва едно находище, което означава „едно находище - една марка вода".