Гръцкият премиер социалист Георгиос Папандреу и лидерът на основната опозиционна сила в страната консервативната партия "Нова демокрация" Андонис Самарас се споразумяха снощи за формиране на коалиционно правителство с нов министър-председател. За това информира Ройтерс, като се позова на изявление на президентството.
Двамата ще се срещнат отново днес, за да обсъдят кой да оглави бъдещия кабинет, информира БТА.
Пробивът бе постигнат, след като Папандреу и Самарас се срещнаха снощи в президентския дворец в Атина по инициатива на премиера. Целта на тристранния разговор, в който участва и президентът Каролос Папуляс, беше намирането на изход от политическата задънена улица. Тя заплашва да тласне Гърция още по-близо до изпадането й в неплатежоспособност, чрез постигането на споразумение за съставяне на исканото от европейските партньори правителство на националното единство.
Лидерът на опозицията бе поставил избирането на нов премиер като предварително условие за формирането на коалиционно правителство.
Двете големи гръцки политически партии се споразумяха, че предсрочните избори трябва да се състоят на 19 февруари. Това съобщи финансовото министерство, цитирано от Ройтерс.
Министърът на финансите Евангелос Венизелос и заместникът му Филипос Сахинидис се срещнаха с представители на опозиционната партия "Нова демокрация", за да разискват колко време ще управлява коалиционното правителство, което предстои да бъде съставено.
Очаква се до 19 февруари 2012 г. правителството да има достатъчно време да завърши обмяната на ценни книжа, целяща намаляването на дълга на страната като част от споразумението на лидерите на ЕС, постигнато на 26 октомври, съобщи източник от финансовото министерство, информира БГНЕС.
Ако не се случат непредвидени събития, днес на срещата на еврогрупата Гърция ще бъде представлявана от сегашния вицепремиер и министър на финансите Евангелос Венизелос.
Европейският съюз даде на Гърция 24 часа да обясни как ще бъде съставено коалиционното правителство, за да може да бъде приложен спасителният план за 130 милиарда евро. ЕС иска от балканската държава да бъде управлявана от правителство на единството, за да се осигури консенсус по реформите и да се възстанови доверието към нея, след като миналата седмица Папандреу първо обяви, че ще свика референдум за спасителния план, а после под международен натиск се отказа, напомня Ройтерс.