Олимпийските игри през 2004 година - в основата на гръцката криза?

03.06.2010 | 14:29
по статията работи: econ.bg
Столицата Атина от 40 години няма балансиран бюджет, признават градските власти. Дузина спортни съоръжения стоят празни след Олимпиадата през 2004 година
Олимпийските игри през 2004 година - в основата на гръцката криза?

Когато става въпрос за свръхразходи, Гърция може да вземе златен медал, коментира Associated Press в свой материал за кризата в Европа. Общинските власти в столицата Атина признават, че през последните 40 години не са имали балансиран бюджет, а самата държава беше изправена пред банкрут в началото на май, когато се наложи среща на европейските партньори, както и спешно отпускане на заем за страната.

Има доста причини за кризата в Гърция, но Олимпийските игри в Атина през 2004 година действително заслужават внимание, продължават от информационната агенция. Разбира се, не може да се каже, че спортното събитие е причинило банкрута на страната. Провеждането му обаче е чудесна илюстрация за това какво се случва в Гърция.

За Олимпийските игри са построени над дузина нови обекти, които в момента стоят празни, но стриктно пазени от частни охранители. Един от авторите на анти-олимпийските проекти - Стела Алфиери, коментира, че със строежа на новите обекти е сложено началото на гръцкото безразборно харчене. "Чувствам се предател, но това е важно за страната. С обектите се опитаха да внушат чувство на гордост сред гърците", допълва Алфиери, която е бивш депутат от малка лява партия.

По актуализирани сметки игрите са коствали 11 млрд. евро или двойно повече от първоначално предвиденото. В тази сума обаче не са включени големите инфраструктурни проекти и свързаните с тях разходи. В последните месеци преди самия старт на игрите работниците по проектите се трудеха извънредно на осветление и през нощта, за да свършат навреме. Само за гарантиране на сигурността на спортното събитие са отишли 1,2 млрд. евро, показват сметките.

Шест години по-късно олимпийските обекти са рядко използвани или стоят празни. Не се използват например игрището за бейзбол, каналите за кану-каяк, както и залите за по-непопулярните олимпийски спортове като джудо, тенис на маса и хокей на трева.

Въпросът с Олимпийските игри отново стана актуален в Гърция след като миналата седмица Парламентът започна разследване, свързано с признанията на германския гигант Siemens, че е плащал подкупи, за да си осигури договори преди игрите през 2004 година. Срещу бивш министър на транспорта в страната бяха повдигнати обвинения за пране на пари след като той си призна, че е получил 123 хил. евро подкуп от Siemens през 1998 година.

Според президента на Международния олимпийски комитет (МОК) Жак Рох, коментарите за кризата и Олимпийските игри са "нечестни". Той се аргументира с факта, че Атина още получава облаги от провеждането на спортното събитие, поне що се отнася до транспортната система и инфраструктурата. "Има неща, които още носят добри последици за града... Разбира се, те са доста скъпи. Нима очаквате да построите летище за без пари?", коментира Рох пред АР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...