Оманският фонд и EPIC са изпратили писмо до Министерски съвет, Министерство на финансите и до Българската народна банка (БНБ), в което са обявили своята готовност да преговарят с централната банка за преструктурирането на Корпоративна търговска банка (КТБ), потвърдиха от финансовото министерство. Акционерите в поставената под специален надзор финансова институция настояват за незабавното й отваряне.
"Подготвихме проект на action план за незабавна дискусия с БНБ и изисквахме среща за съгласуване на съвместни действия с БНБ за незабавното отваряне на КТБ, като в тези си искания се основавахме на ролята на БНБ като заинтересувана страна и ключов държател на дяловото участие в банката”, се казва в писмото.
По отношение на конкретно предложение за оздравяване на поставената под специален надзор банка, от консорциума коментират, че преди това е необходимо от БНБ да обявят какъв е размерът на необходимия капитал за КТБ, както и какъв вид помощ правителството би осигурило.
“Бихме искали също така да подчертаем, че незабавно трябва да се вземат мерки за да се запазят активите на КТБ и дъщерните й дружества както по време на периода на квестурата, наложена от БНБ, така и по време на преходния период, който би бил необходим в контекста на прекалено дългия период, през който движението на капитали в банката бе подложено на жестоки рестрикции”, се казва още в писмото.
В писмото от консорциума предлагат провеждането тази седмица на среща с БНБ и представители на финансовото министерство. „От наша страна ще участват представители на Генералния Държавен резервен фонд на ОМАН, ЕПИК, Джемкорп и Фрешфийлдс”, допълват те.
От Оманския фонд и EPIC посочват, че различни потенциални инвеститори са проявили интерес да участват в рекапитализацията на КТБ. Те отправят покана към тях да се включат в разговорите с Централната банка. "При необходимост ще поканим и други инвеститори, които да се присъединят към консорциума на по-късен етап, когато евентуално определени параметри биха били изяснени и за страните би съществувала по-голяма яснота", коментират още те.
Акционерите посочват като възможен такъв инвеститор консултантската компания Джемкорп Капитал. От писмото става ясно, че въпросната фирма вече се е включила в консорциума на Държавния резервен фонд на Оман и EPIC.
Изпълнителен директор на Джемкорп е Атанас Бостанджиев, който до средата на юли месец 2014 г. беше изпълнителен директор на руската инвестиционна банка ВТБ „Капитал“ в Лондон. Тази финансова институция е част от групата на ВТБ, която е и акционер в КТБ.
От Оманския фонд и EPIC припомнят, че на среща с представители на БНБ от 10 юли 2014 г. те са представили рамково предложение за съвместно управление на КТБ.
“По конкретно, предложихме да бъдат избрани нови членове на Надзорния съвет на Корпоративна Търговска Банка и те да поемат управлението на банката. Това предложение предполагаше новият надзорен съвет да смени президента на КТБ (Акционера Бромак) с директор от БНБ и предвиждаше да бъдат извършени две други смени с цел БНБ да получи необходимите гаранции за правилното управление на банката”, посочват от Оманския фонд иEPIC.
Вчера стана ясно, че в БНБ е представена още една оферта за оздравяването на Корпоративна търговска банка. Това обяви финансистът Стоян Александров. Той обясни, че се е чул мажоритарния акционер в КТБ Цветан Василев и той му е споделил, че сериозен консорциум е представил оферта за оздравяването на банката. Става въпрос за консорциум, който е представил своето предложение, отделно от финансовия консултант EPIC.
Най-вероятно писмото с предложението е направено през вчерашния ден, заяви Александров. Според него не е изключено именно заради това в момента да се бави доклада на квесторите за състоянието на банката. От БНБ до момента не са обявили да има нова оферта за оздравяването на банката.