Омбудсманът иска компенсации за домакинствата заради скъпия газ

21.12.2022 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Омбудсманът иска компенсации за домакинствата заради скъпия газ
Снимка: Пресцентър на Омбудсмана на Република България

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния премиер Гълъб Донев и до служебния министър на енергетиката Росен Христов, в която поиска справедливи компенсации заради екстремно повишените разходи за природен газ на всички домакинства, които разчитат на това гориво, съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.

Диана Ковачева е обезпокоена след внесеното от „Булгаргаз“ ЕАД заявление за утвърждаване на цена на природния газ за януари 2023 г. в размер на 204,53 лв./MWh.  Това е безпрецедентно високо увеличение - с 38,9 процента, в сравнение с действащата цена за настоящия месец, се случва по време на отоплителния сезон, пише в становището на омбудсмана. Тя напомня, че до месец май тази година се е изпълнявала Правителствената програма за компенсиране на битови клиенти. В същото време поскъпването на природния газ продължава и през месеците след приключването на Програмата.

Омбудсманът напомня, че още през юли месец се е обърнала към правителството с препоръка за приемане на нова програма за компенсиране. С притеснение отбелязвам, че до момента не е известно да се предприети стъпки за решаването на този належащ проблем, пише Ковачева.

Свръхвисоките цени на природния газ значително увеличават разходите и на топлофикационните дружества, които използват този вид гориво и ако те не получат държавна помощ за покриване на разликите, КЕВР ще трябва да включи тези безпрецедентно високи разходи в цените на топлинната енергия за крайните клиенти от 1 юли 2023 година, смята омбудсманът.

Диана Ковачева е категорична, че тази финансова тежест не бива да се прехвърля на гърба на битовите потребители на топлинна енергия. Цените и сметките за топлинна енергия и понастоящем са на ръба на социалната поносимост, допълва общественият защитник.

По-рано този месец омбудсманът Диана Ковачева изпрати отделно становище до служебния министър-председател Гълъб Донев, в което поиска спешна подкрепа на всички битови клиенти на енергия – поводът бе публикуваният за Обществено обсъждане Проект на Постановление за мерките по прилагане на Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г. за спешната намеса по справяне с високите цени на енергията.

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за декември в размер на 146,09 лева за мегаватчас (MWh). На тази цена "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Това означава, че природният газ за този месец поскъпва с 18,76 процента в сравнение с ноемврийската цена от 123,01 лв./MWh, напомня БТА.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...