Статията е актуализирана към 8,30 часа.
Опасни домати от гръцкия остров Крит се разпространяват на българския пазар. Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов разпореди на Националната служба за растителна защита да извършва завишен контрол при вноса на домати от Гърция. Причината е в наличието на доматен миниращ молец. Според експертите доматите се разпространяват в Благоевградски регион. Специалистите поясниха, че заразата е във вид на ларва по зеленчуците и се причинява от много опасния неприятел „миниращ молец".
Според инспекторите заразата не е опасна за здравето на хората, ако доматите обилно се измиват и изрязват паразитите. Тя обаче е много вредна за посевите в България, защото може да се предаде от вносните зеленчуците по пазарите. Разсадите могат да бъдат повредени и унищожени от молеца, който в жизнен цикъл от 29 до 38 дни в зависимост от температурата, може да се размножи много бързо, съобщи в. "Новинар".
Имахме сигнали за опасни стоки, внасяни от Македония и по тази причина успяхме да засечем и тези домати в Благоевградско, обясни министър Найденов в ефира на bTV тази сутрин. Той припомни, че няма граничен контрол на вноса от Гърция, тъй като и двете страни са в ЕС. Министърът на земеделието още веднъж потвърди, че няма опасност за хората. "Опасно е, ако заразата отиде при българския производител", допълни той.
Ние сме в ЕС и не можем да предприемаме самоволни мерки за защита на пазара от евтин внос на земеделска продукция, смята още Найденов. Той припомни, че Министерството на земеделието е нотифицирало нови помощи за подпомагане на производителите на зеленчуци, които в повечето случаи обработват малки площи и не могат да се възползват от европейските фондове. Мерките са одобрени от ЕК, сред тях например са поемането на до 70% от застраховката на земеделската продукция.
Българските земеделски стопани нямат застраховка на продукцията срещу суши, градушки и по тази причина плодовете и зеленчуците се оскъпяват, допълни още министърът.
Специалистите препоръчват на земеделците да наблюдават посевите за евентуална поява на яйца от молеца по листата и зелените плодчета и да търсят незабавна фитосанитарна помощ в Растителна защита.
Опитваме се да наложим отново Българския държавен стандарт (БДС). "Ако вземем за пример "бялото саламурено сирене". Не може всичкото сирене на пазара, произведено и от палмово масло, да носи това наименование", обясни Мирослав Найденов. Той коментира, че има много корпоративни интереси и чиновническо бездействие, които пречат за въвеждане на новите стандарти. "Всеки си пази сферата на влияние, но това ще бъде разбито", обясни още министърът по отношение на липсата на действия от страна на чиновниците.