Шиитската опозиция в Бахрейн настоява за оставката на правителството и изтеглянето на въоръжените сили от улиците на Манама, преди да отговори на предложението за диалог, отправено снощи от престолонаследника принц Салман бен Хамад Ал-Халифа, предадоха Ройтерс и Франс прес.
"Не вярваме, че има сериозна воля за диалог, защото военните са по улиците", изтъкна Ибрахим Матар, член на шиитския опозиционен парламентарен блок Уефак. Той допълни, че властите трябва да приемат концепцията за конституционна монархия и да изтеглят войските от улиците, преди да започне диалог. "След това ще съставим временно правителство, което няма да включва сегашните министри на вътрешните работи и на отбраната", добави Матар, цитиран от БТА.
По време на телевизионното изявление на престолонаследника снощи, в което той обещаваше диалог с опозицията след възстановяването на реда, армията стреля по демонстранти, при което бяха ранени 95 души. Според Матар трима от тях са в клинична смърт.
В Брюксел ръководителката на европейската дипломация Катрин Аштън изрази дълбоко безпокойство от насилието в Бахрейн и призова за спокойствие, съобщи ДПА. Според нея преговорите междуправителството и неговите опоненти трябва да започнат незабавно.
ЕС бе хванат неподготвен от вълната от протести сред арабския свят и Близкия изток, отбелязва ДПА. Европейските външни министри ще се съберат в Брюксел в понеделник, за да обсъдят европейския отговор на тези събития. След срещата Аштън ще замине за Египет за преговори с временния режим.
Великобритания съобщи, че анулира над 50 лицензи за износ на оръжие за Бахрейн и Либия, предаде Ройтерс. Отменените лицензи засягат доставки на сълзотворен газ и муниции, които биха могли да бъдат използвани срещу демонстрантите.
Правителството съобщи, че е взело решение да отмени 24 индивидуални и 20 отворени лицензи за Бахрейн и осем индивидуални лицензи за Либия, съобщи държавният министър за Африка и Близкия изток Алистър Бърт. Индивидуалните разрешават единична оръжейна сделка, докато отворените позволяват многократни продажби за различни дестинации. Продължава прегледът на лицензите за оръжеен износ за региона, включително Йемен.
Форин офис подчерта, че няма сведения британско оръжие да е било използвано за потушаване на безредиците в Бахрейн, но правителството няма да рискува, след като има явна опасност износът да провокира или проточи регионални или вътрешни конфликти или да бъде използван за вътрешни репресии.
Държавният департамент на САЩ препоръча вчера на американските граждани за момента да отложат неналожителните пътувания до Бахрейн, откъдето постъпват информации за ожесточени сблъсъци между протестиращи и сътрудници на службите за сигурност, включително с използването на огнестрелно оръжие.
Държавният департамент предупреди американските граждани за възможността обществено-политическото вълнение да продължи. Очакват се спонтанни демонстрации и актове на насилие през следващите дни, заяви Държавният департамент, като прикани американците в Бахрейн към предпазливост и бдителност.
Американският президент Барак Обама обсъди ситуацията с крал Хамад бен Иса Ал Халифа в телефонен разговор снощи. Той призова краля да прояви сдържаност, като осъди насилието и настоя да бъде потърсена отговорност от виновниците. Бахрейн трябва да зачита универсалните права на народа си и да предприеме съществени реформи, заяви Обама, цитиран от Асошиейтед прес.
Кралят снощи обяви, че възлага на престолонаследника принц Салман бен Хамад Ал Халифа да оглави националния диалог с всички страни във вътрешнополитическия конфликт, с цел излизане от кризата. В официалното изявление се казва, че престолонаследникът получава всички правомощия за реализирането на надеждите и аспирациите на всички граждани, представляващи всички слоеве на обществото.
"Дейли телеграф": Според краля на Бахрейн опозицията била обучавана от Хизбула в Ливан, разкрива "Уикилийкс"
Кралят на Бахрейн Хамад бин Иса ал Халифа предупреждавал висши американски военни, че опозиционни групировки в Бахрейн са обучавани от Хизбула в Ливан, пише британският в. "Дейли телеграф". Освен това той казал на американците, че Сирия била съучастник в това, осигурявайки фалшиви паспорти за членовете на шиитската опозиция. Кралят направил изявленията по време на 90-минутна среща на 30 юли 2008 г. с ген. Дейвид Петреъс, по това време командващ съюзническите войски в Ирак, гласи секретен доклад на американското посолство в Бахрейн, предоставен от "Уикилийкс".
Дипломатическата телеграма, изпратена до Вашингтон на 13 август 2008 г., уточнява, че кралят признал, че не разполага с категорични доказателства. Той предполагал, че сирийското правителство сигурно помага на членове на опозицията да пътуват с документи като туристи. Дипломатическата мисия добавя, че е чувала версии на тази история от местни представители и преди, но въпреки настояванията й правителството не е могло да предостави убедителни доказателства. Кралят казал още на Петреъс, че Иран приканвал Бахрейн да подкрепи усилията му, заедно с иракските бунтовници, Хамас, Хизбула, талибаните и Сирия, за изгонването на американските сили от Залива. Монархът завършил разговора с въпроса: "При такива приятели кой има нужда от врагове".
В друга телеграма се казва, че управляващото сунитско малцинство обвинява Иран, че насърчава шиитското недоволство в Бахрейн, но посолството омаловажава тези твърдения, понеже няма убедителни доказателства за иранска намеса поне от средата на 90-те години. Според американските дипломати недоволството на шиитите произтича от по-ниския им стандарт на живот, неофициалната дискриминация при назначенията на важни държавни постове и доминирането на сунитите в парламента. Друга телеграма разкрива тревогата на управляващите, след като иранско фициално лице публично нарича Бахрейн "14-ата провинция на Иран" през февруари 2009 г. Телеграмата, изпратена на 17 февруари, гласи, че Бахрейн използва епизода, за да засили кампанията си срещу предполагаемите нелоялни радикали сред шиитите, но и самите управляващи не изглеждат много убедени в преспективата за анексиране от Иран.