Най-новата европейска държава Косово очаква, че ще влезе в ЕС до 2020 година. Но две години след като получи независимостта си, процесът на интеграция за Косово среща проблеми, пише EUobserver.
На въпрос на австрийския ежедневник Der Standard дали най-новата европейска държава ще влезе в ЕС до края на десетилетието, външният министър на Косово Скендер Хисени отговори оптимистично: „Вярвам, че ще сме в ЕС преди 2020 година”. Косоварят предрича също, че петте страни-членки на ЕС, които още не признават независимостта на Косово (Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания), ще променят позицията си при произнасянето на Международния съд в Хага относно статута на Косово. Решението се очаква през юни.
Оптимистична картина – но Косово има своите доста големи проблеми. В Косово все още действа европейската мисия EULEX, като напрежението между служителите й и албанците расте непрекъснато. Двадесет европейски държави са част от международна група, която помага и надзирава правителството на Косово. А един от най-сериозните проблеми по пътя към нормална европейска интеграция на страната е добре финансираното сръбско сепаратистко движение в северната част на Косово.
Една от първите стъпки към присъединяване на Косово към ЕС ще е сключване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране (SAA). А точно то ще направи дупка в бюджета на страната, тъй като ще падне основно перо за попълването му – митата за внос на стоки от ЕС. Само през миналата година вносът на Косово е на стойност 1.4 млрд. евро, а износът – 104 млн. евро. Отделно вдигането на визовия режим, което също е стъпка по пътя към ЕС, ще доведе до отлив на жители на страната. Пресният пример е Македония – 160 хил. македонци напуснаха в период от три седмици след падането на визите за Европа. Колко ли ще са косоварите?