Организираната престъпност контролира 4,5% от икономиката

03.04.2012 | 13:35
по статията работи: Елица Елефтерова
Близо 3.5 млрд. лв. годишен оборот генерират престъпните групировки у нас, сочи доклад на Центъра за изследване на демокрацията
Организираната престъпност контролира 4,5% от икономиката
Снимка: Sxc.hu

Около 3,5 милиарда лева (или 4.7% от БВП на страната) е криминалната икономика, контролирана от организираната престъпност у нас. Този оборот се генерира от 12-те най-значими организирани престъпни дейности в легалната, сива и криминална икономика у нас. Това стана ясно от думите на анализатора Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията, който представи доклада "Оценка на заплахите от организираната престъпност в България 2010-2011 г.", информира БГНЕС.

“Говорим днес за оценка на заплахата от тежката организирана престъпност, а не толкова за противодействието срещу нея”, посочи Безлов. “Моделът, който сме използвали, се базира на анализи и данни на основни български институции. За първи път имахме толкова широк достъп до информация”, посочи анализаторът. 

90-те години са били наситени с огромно насилие - убийства, включително и поръчкови, взривове, докато през последните години има значителен спад при този вид престъпления, отчитат от Центъра за изследване на демокрацията.

Свързаността на престъпността на "белите якички" и организираната престъпност е основна заплаха за България. Особено рискова форма на тази свързаност е корпоративната престъпност, която в обществото е позната като "олигархия", продължи Безлов.

Според доклада най-големият нелегален пазар - този на сексуалните услуги, има индикации на свиване на потреблението. Въпреки това той носи най-голям приход за българските криминални мрежи – 1,26 млрд. лв. годишно.

Докладът е резултат от междуинституционалното взаимодействие, както и на работата на Центъра за изследване на демокрацията, отбеляза в началото на дискусията председателят на вътрешната комисия в Народното събрание Анастас Анастасов.

"Оценката на заплахите е един стандартен инструмент в европейската практика, който идентифицира заплахите, подрежда ги по важност от гледна точка на щетите, които причиняват", заяви на свой ред председателят на УС на Центъра за изследване на демокрацията Огнян Шентов.

Така тя дава насоки на политиците да разпределят ресурсите за противодействие на организираната престъпност, добави той. "Откроили сме 8 заплахи в доклада, които идват както от конкретни престъпни групи, така и от източници, свързани със законодателни и институционални проблеми", посочи Шентов.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...