Бих се радвал следващата тема на вота на недоверие на ГЕРБ към правителството да е за фискалното състояние. Опитът показва, че ГЕРБ подбират слабите за себе си теми, за да внасят вотове. Това заяви премиерът Пламен Орешарски в парламента, след като депутатите отхвърлиха вота на недоверие, внесен от партията на Бойко Борисов, за провал в областта на енергетиката.
Според Орешарски е добре опозицията да обясни добре пред обществеността как за три години и половина управление са похарчили 8 млрд. лв. - 4 млрд. лв. резерв и 4 млрд. лв. нови дългове.
Той бе категоричен, че не е чул от ГЕРБ никакви възражения срещу изграждането на „Южен поток“.
„Напротив, сред мотивите на вота беше забавянето на проекта. То датира от доста по-рано. За този проект съм чувал от повече партии, в това число и от ГЕРБ, че го подкрепят“, каза Орешарски.
Министър-председателят каза още, че предстоят промени в кабинета, но все още такива не са обсъждани. Той обясни, че предстоят консултации с двете парламентарни групи, но не посочи кои са слабите според него сектори на правителството. По думите му това ще стане ясно след мотивирането на персоналните промени. Той обясни, че такива промени ще са нужни и заради това, че един от министрите в кабинета – екоминистърът Искра Михайлова става евродепутат.
„Винаги съм заявявал, че когато имам съмненията по подкрепата, ще си подам оставката. Оставка е в джоба ми от първия ден, когато кабинетът беше гласуван. С такова усещане трябва да бъде всеки премиер и министър. В нашия случай това важи с още по-голяма сила, защото става дума за програмен кабинет“, обясни Орешарски.
Той бе категоричен, че за момента не усеща колебание нито в подкрепата на БСП, нито в тази на ДПС.
Премиерът изрази мнение, че преобладаващата част от социалните ангажименти в програмата на кабинета към днешна дата са изпълнени.
Като проблем той отчете случващото се в спешната помощ.
„Дори в програмата е записано, че спешна мярка е стабилизиране на спешната помощ. Последният случая трябва да се преразгледа и слабите пунктове в нея“, категоричен бе Орешарски.
По думите му заплащането е слабост в доста сектори, но отчете, че в спешната помощ има недостиг както на кадри, така и на техническо оборудване.
„Увеличение на заплатите го споменах като проблем, но не мисля, че може да се оправи системата само с това. Предстоят много разговори за проблемите в сектора“, категоричен бе премиерът.
Министър-председателят заяви още, че се мисли върху номинации за български еврокомисар, но не трябва да се прибързва.
„Трябва да проследим европейския дебат за председател на Европейския парламент, за да се ориентираме с оглед на крайната цел – тя не е кой като личност ще е еврокомисар, а с каква кандидатура България ще има по-силен портфейл. На мен ми се иска някой голям ресор“, каза Орешарски.
Той добави, че е изразил подкрепата си към Жан-Клод Юнкер за председател на Европейския парламент, тъй като имал повече гласове в Европейската комисия.