Не бих искал да правя пряка връзка между спрените пари по „Регионално развитие“ и проекта за газопровод „Южен поток“. Не мисля, че има такава връзка, иска ми се да няма, ако трябва да бъда по-точен. Това заяви премиерът Пламен Орешарски в отговор на въпрос на депутата от „Атака“ Павел Шопов в Народното събрание.
„Сигурно има известни несъвпадения във всички държави, които стоят на пътя на тръбопровода“, коментира премиерът.
Министър-председателят припомни, че договорът между Русия и България за газопровода е бил сключен през 2008 г. От своя страна Третият енергиен пакет на Европейския съюз е влязъл в сила от 2010 г. Според Орешарски е нормално в такъв случай да има несъответствия между споразумението, сключено по-рано, и нормативния акт на съюза.
Той отново припомни, че Европейската комисия има бележки по търга за изпълнител на строежа и несъответствия по договора между България и Русия. Министър-председателят увери, че ще се направи всичко необходимо и при установяване на нарушения ще има корекционни мерки. Той допълни, че има договорка за съвместна работа с експерти от Комисията, които да подпомогнат технически инспекциите.
Относно спрените средства по ОП „Регионално развитие“ премиерът каза, че проектите, за които Европейската комисия е посочила в писмо, че са допуснати нарушения, са пет. Три са на община Бургас, един е на Асеновград и един на МВР, който е започнат при по времето на Цветан Цветанов от ГЕРБ, продължил по време на служебния кабинет и разписан от сегашния министър Цветлин Йовчев, заяви Орешарски.
Премиерът изрази убеденост, че не кметовете са направили нередностите, а администрацията.
„Аз не правя такива обвинения“, каза министър-председателят.
Той бе категоричен, че това, което ще се предприеме е да се преглеждат всички проекти преди да бъдат изпратени и ще се правят вътрешни корекции, ако е необходимо.
Орешарски посочи, че първият сигнал за спиране на средствата по Оперативна програма „Регионално развитие“ дошъл няколко месеца, след като стана ясно, че се спира ОП „Околна среда“.
По думите му грешки в проектите се откриват във всяка година от програмния период – най-много са за периода от 2010 до края на 2013 г.
„Предстоят още одити, имам притеснения, не можем да направим нищо за миналото, но можем да укрепим системите за финансов контрол“, посочи премиерът.
Относно обсъждането на тегленето на нов заем, министър-председателят посочи, че финансирането на бюджета е било обсъдено още в края на миналата година.
„От 18-19 век перманентно се емитират дългове, за да се погасяват излизащи в падеж дългове. Изненадам се, че тези критики идват от страна на ГЕРБ. Гледа се нетното увеличение на дълга, а не взимането на заем, за да се погаси стар заем“, посочи Орешарски.
По думите му дълг не може да се използва за друго освен за погасяване на дефицит, който в момента е 1,8%, а не 4,7% както беше 2010 г.