Наказателна процедура за свръхдефицит няма. Това каза пред Агенция "Фокус" бившият министър на финансите Пламен Орешарски. (По врема на извънредна пресконференция в МС днес вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че страната ни може да понесе санкции от ЕС заради свръхдефицит - бел.ред.)
Той обясни:
Миналата година със свръхдефицит приключиха 21 от 27-те страни. Процедурата по свръхдефицит, ако сте страна-членка на Еврозоната, е да съставите стабилизационна програма по график кога ще влезете отново в допустимия дефицит до 3% от БВП, съгласно Маахстристкия критерий. Ако сте страна извън Еврозоната, каквато е България, отново си съставяте програма, в която обаче включвате и мерки как ще намалите този прекомерен дефицит.
Бившият министър на финансите коментира още, че не може да има толкова голяма разлика, че да се отиде на прекомерен дефицит, каквито и ревизии да стават. Така че 2008 г. я забравете. Там, каквито и ревизии да има, може да се промени размера на излишъка. Може да се ревизира разхода на начислена основа. На касова отдавна е приключен с излишък от 3%, което е 2,1 млрд. лв. касов излишък, коментира още Орешарски.
Запитан как му се струва идеята да се ревизират Бюджет 2008 и 2009 Орешарски каза:
2008 г. ми се струва приключена. Ако някой анекс не е бил отчетен, може да се ревизира. Не очаквам съществени изменения за 2008 г. За 2009 г. не мога да коментирам, защото в края на миналата година нещо беше разплатено, нещо не беше разплатено, не знам фактическото положение. Министерството на финансите обяви 1,9 дефицит на начислена основа. Сега виждам, че този дефицит го коригират на 3,7. А предполагам, че миналата година не са отчели някои елементи на разходите.
В заключение бившият финансов министър коментира, че целите на икономическата политика на страната ни трябва да са други, а не задължително влизане в чакалнята на еврозоната ERM II и самата еврозона.