"За първи път идвам в България и смятам, че съм закъснял". Това каза турският писател Орхан Памук, носител на Нобеловата награда за литература през 2006 година. Той беше отличен от министърът на културата Вежди Рашидов с най-високото отличие на Министерството на културата - "Златен век".
"За мен е чест да получа това отличие, особено от министъра на културата, който също е човек на изкуството, отбеляза Орхан Памук при награждаването. Той остави автографи на няколко свои книги, които ще бъдат предоставени на 23 училища по изкуства у нас.
На награждаването присъстваха министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов и известни български писатели, сред които Антон Дончев.
Орхан Памук е у нас по покана на фондацията "Елизабет Костова", като част от дългосрочната програма "Литература в 100 лица" /2011-2019/. Авторът е познат на българските читатели с осем романа и с една книга със спомени - "Името ми е Червен" и "Бялата крепост" /с по две издания/, "Сняг", "Черна книга", "Истанбул", "Нов живот", "Музей на невинността", "Джевдет бей и неговите синове".
Писателят е носител на британската награда за художествена литература за най-добър чуждестранен роман на в. "Индипендънт" за "Бялата крепост", френската награда за най-добър чуждестранен роман за "Името ми е Червен", удостоен е и с международната награда IMPAC и с италианската "Кавур". "Сняг" печели френската награда "Медичи" за най-добър чуждестранен роман за 2005 г., а "Ню Йорк Таймс" поставя романа в класацията си "Десетте най-добри книги на 2004 г.", предаде БТА. През 2005 г. Орхан Памук става почетен член на Американската академия за литература и изкуство, а сп. "Тайм" го включва в списъка на 100-те най-влиятелни личности в света.
Тематични моменти
Орхан Памук е роден през 1952 г. в Истанбул, в заможно семейство. Учи архитектура, а през 1977 г. завършва журналистика в Истанбул. Основните теми в произведенията му са толерантността, разбирането
между различните култури, етноси и религии, противопоставянето и сближаването между източната и западната култура. Повечето от книгите му са преведени на български език и са издадени от "Еднорог".
Романът "Името ми е Червен" вече беше преиздаден няколко пъти у нас. Той е от малкото известни личности в Турция, които публично признават геноцида над арменците от началото на XX век. Той е
и първият писател от мюсюлманска страна, който осъжда кампанията срещу Салман Рушди.
В края на март турски съд призна Памук за виновен за оскърбление на турския народ заради думите му: "Тридесет хиляди кюрди са били убити тук и милиони арменци. И почти никой не се осмелява да
го признае. Аз го правя", казани пред швейцарския вестник "Тагес-Анцайгер". Делото срещу него беше заведено през 2005 г. от турския юрист Кемал Керенчсиз и от роднини на четирима войници,
загинали в бойни действия. Съдът накара писателя да плати 6 хил. турски лири (3800 долара) на петимата.
Съжителството на различните култури в Османската империя и по-късно, в Турската република, са основа за много от произведенията на писателя, допълва профила на писателя в. Дневник.bg. Голяма част от героите му, отношенията между тях са заимствани от собствения живот на Памук и неговите близки.
"Писателят е човек, който прекарва години, търпеливо опитвайки се да открие втория, който се намира в него самия...", казва Памук в речта си при получаването на Нобелова награда.
Утре Орхан Памук ще получи почетния знак на университета Doctor Honoris Causа, а вечерта от 19 ч. в Червената къща ще има дебат върху последната му издадена у нас книга "Други цветове". Събитието е отворено за посетители, а входът за него е 5 или 10 лв. И за двете срещи е осигурен превод от английски на български.