Осигурителният стаж ще се повишава плавно, а не според първоначалното предложение на правителството - с 3 години наведнъж от юли догодина. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов след проведената среща между двата синдиката и премиера, предаде Dariknews.bg
До договорката се стигна, след като във вторник КТ "Подкрепа" и КНСБ напуснаха заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество възмутени от това, че правителството не се вслушва в нито едно от предложенията и заплашиха с протести, ако планираните промени влязат в сила.
През седмицата предложения за плавното нарастване на стажа се чуха от представители на бизнеса и опозицията. Българската стопанска камара препоръча удължаването на трудовия живот да става на малки стъпки до 2014-2015 г. За същото настоя и председателят на социалната парламентарна комисия Драгомир Стойнев (БСП). Той предложи още нарастването да се отложи за след няколко години - след като се възстанови пазарът на труда.
Увеличаването на стажа с три години означава, че мъжете ще се пенсионират след 40 години работа, а жените - след 37 г., обяснява Дневник.bg.
Премиерът Бойко Борисов е съгласен да се криминализира невнасянето на осигурителни вноски от страна на работодателите. Това съобщиха от ръководството на КТ "Подкрепа", предаде БГНЕС.
С Борисов е постигнат консенсус и по искането им за плавно повишаване на осигурителния стаж. Той е изразил и принципната си подкрепа за искането на синдикатите да се увеличи осигурителната вноска с 2% от догодина, но преди това е изискал да се направят анализи за приходите, които ще влязат в бюджета от прилагането на тази мярка. С изготвянето на анализа ще трябва да се заеме МФ. По думите на Мика Зайкова от КТ "Подкрепа" подобна мярка би осигурила 400 млн. лева.
Между 380 и 400 млн. лева са вземанията, които бизнесът дължи за неплатени вноски на НОИ. Затова синдикатите настояват неплащането и укриването на осигуровки да бъде наказвано по същия начин, както неплащането и укриването на данъци, стана ясно днес.
Около 1/3 от работещите у нас се осигуряват в момента на минимална работна заплата, която естествено не отговаря на реалните възнаграждения на хората, обясни Зайкова. Тя допълни, че заради това синдикатите са категорични, че ще започнат да принуждават работодателите да осигуряват работниците си на действителните им доходи. В момента повечето от тях предпочитат да стимулират служителите си с "пари под масата".
Лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев коментира, че за огромна част от проблемите е виновна нашата народопсихология, а не външни или природни фактори. Той даде пример със сринати държави, които в момента са се издигнали до световни лидери, само защото са имали цел и солидарност. "На една Полша човек може само да й се възхищава”, заяви Тренчев.
Той коментира и проблемите, които има в системата с липсата на трудови договори. На повечето от работниците е даван отказ да подпишат трудов договор. Той цитира известна поговорка, според която "Ако изнасилването е неизбежно, по-добре легни и се наслаждавай”. На висок тон синдикалният лидер запита още: "Знаете ли какво беше ДС? Ама се намериха едно 400-500 човека да кажат: майната ви на ДС”. Тренчев определи като видимо по-млади журналистите на пресконференцията и се обърна към тях с думите: "Ако доживеете, ще стигнете до пенсия”.