Осмият икономическия форум в Делфи отново събра световни лидери

05.05.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Устойчивото развитие на Югоизточна Европа зависи от сигурността и надеждността на енергийните доставки, категорични са участниците
Осмият икономическия форум в Делфи отново събра световни лидери
Снимка: БГНЕС

Устойчивото развитие на Югоизточна Европа зависи от сигурността и надеждността на енергийните доставки, обединиха се участниците в Осмия икономически форум в Делфи. Събитието всяка година събира световни лидери и политици, които споделят визията си за бъдещето и търсят решения за предизвикателствата в региона. Форумът ангажира политически, икономически, бизнес, академични и други експерти за справяне с предизвикателствата в региона, формиране на национални и регионални политики и насърчаване на устойчивостта и социално-отговорното развитие на Европа, Източното Средиземноморие и Гърция. През тази година събитието бе посветено на нарушената геополитическа ситуация, климата и околната среда, устойчивите финанси и икономика, социалното приобщаване и технологичния напредък. Участниците в събитието бяха над 3000 души.

Президентът на република Гърция, Катерина Сакеларопулу откри събитието. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и лидерът на основната опозиция СИРИЗА Алексис Ципрас бяха там заедно с министри от гръцкото правителство.

Сред чуждестранните говорители бяха държавният глава Република България Румен Радев, ,вицепремиерът Атанас Пеканов, президентите и министър -председателите на редица държави, представители на  европейските институции, федералният канцлер на Австрия Карл Нехамер, както и председателят на комисията по външни отношения на Сената на САЩ Боб Менендес.

Във видеообращението си Американският сенатор каза , че тристранното сътрудничество в енергетиката на Гърция, Кипър и Израел плюс Съединените щати (известно като 3+1) трябва да разшири обхвата си по отношение на сътрудничество в повече сектори.

Гръцкият премиер Мицотакис каза в петък, че Гърция е предприела значителни стъпки за намаляване на дълга си, привлякла е инвестиции и открила нови работни места „Пътят е само един – иновации и повишаване на заплатите, както на минималната, така и на средната, с 25 процента“. Мицотакис каза, че инфлацията не е само гръцки феномен и призна нейното въздействие върху гръцките граждани. Премиерът говори за инвестициите в туризма и фармацевтичната индустрия, както и за цифровизацията на публичната администрация, която трябва да бъде напълно дигитализирана до 2027 г.

По време на форума президентът Румен Радев подчерта че България е една от тези, които формират енергийната стратегия на региона и страната ни се е доказала като център на енергийната политика на Балканите и в Източна Европа. Държавният глава подчерта важността на действията на България и Гърция за развитие на коридорите за пренос на електроенергия и транспортните връзки между Егейско и Черно море, част които е предстоящото подписване на меморандум за развитието на транспортната връзка между пристанищата на Варна и Кавала, което ще повиши сигурността на доставките за региона. Радев припомни и важното значение на изграждането на петролопровода от Александруполис до Бургас, както и проекта за петролопровод с финансовата подкрепа на НАТО, който да свърже Гърция, България и Румъния.

"Напредъкът в технологиите може да направи Европа по-автономна и по-издръжлива", заяви по време на форума вицепремиерът Атанас Пеканов. Той посочи колко е важно използването на възобновяема енергия - слънчева, вятърна и геотермална, но и подчерта че "ядрената енергия също може да се приеме за възобновяема".

От страна на българския бизнес в рамките на форума, председателя на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ Калин Пешов, представи инвестиционния и бизнес климат в България. В интервюто с гръцкия журналист Мария Николотсоу, Пешов анализира възможностите за постигане на максимална ефективност и полза за обществото при разпределението на публичните средства. Двамата обсъдиха важността на инвестициите в социална и икономическа инфраструктура като два допълващи се елемента за постигане на една обща цел.

Фокус в разговора бе публично-частното партньорство като неделима част от инвестициите в инфраструктура. В рамките на форума Пешов представи и етичния кодекс на „Главболгарстрой“, въведен от ръководството на строителния холдинг, чиято цел е да поддържа високата ефективност на публичните инвестиции при спазване на наложените от ръководството етика и морал на работа.

Попитан за инвестиционният климат в България, той сравни сходното законодателство на страната с  Гърция като държави членки на Европейския съюз ,,България е една абсолютно приятелски настроена държава. Силно ориентирана към чуждестранните инвеститори. В страната има голям брой висококвалифицирани кадри, които са изключително мотивирани да работят“, подчерта той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...