Основна причина за трафика на жени е тяхната социална и икономическа позиция, сочи изследване

07.03.2008 | 11:52
по статията работи: Петър Чернев
Сътрудничим си с Холандия в областта на превенцията на трафика на хора
Основна причина за трафика на жени е тяхната социална и икономическа позиция, сочи изследване


41 жени, жертви на трафик, са се обърнали за помощ през миналата година към Асоциация „Анимус”. Това каза днес Надежда Стойчева, директор на организацията, предаде Агенция „Фокус”.

Стойчева представи доклад  на тема: „Нарушението на правата на жените – причина и следствие на трафика на жени”, изготвен от „Ла Страда Интърнешънъл”.  В него като основна причина за трафика на жени са посочени тяхната социална и икономическа позиция.

„Известно е, че бедността, безработицата и културният контекст, в който насилието над жени се толерира, са сред най-важните за съществуването на трафика. Друг фактор е търсенето на евтина работна ръка в „женските” сфери на работа”, се казва още в доклада. Той е изготвен на базата на опита на организацията в девет страни: Беларус, Босна и Херцеговина, България, Чехия, Македония, Молдова, Холандия, Полша и Украйна.

На пресконференцията беше представен проект за създаване на Национален механизъм за насочване и обгрижване на пълнолетни лица, пострадали от трафик на хора. Той е финансиран по програма МАТРА на холандското правителство.

За реализирането на проекта са привлечени Националната комисия за борба с трафика на хора, МВР, Агенцията за социално подпомагане към Министерство на труда и социалната политика (МТПС) и Международния център за развитие на миграционната политика.

"Трафикът на хора е явление, което засяга основните ценности на Европейския съюз (ЕС) като общност - върховенството на закона, основополагащите права на човека и социалната адаптация. Това не е само български проблем – всички държави-членки на ЕС се изправят пред този проблем." Това каза също днес посланикът на Кралство Холандия Вилем Ван Ее.

Той каза още, холандското и българското правителство ще работят заедно за изграждане на структури, които да противодействат на това явление. Като пример той даде, създадения в Холандия експертен център за справяне с проблема на трафика.

„Експертният център ни позволи по-добре да организираме превенцията и грижите за пострадалите от трафика. Сега се опитваме да работим с българските институции, за да видим какво можем да направим по проблема”, каза Ван ее.

По думите му проектът, финансиран от холандското правителство, е на стойност един млн. лв. и ще продължи три години. В него се предвиждат медицински грижи за пострадалите от трафика, възстановяване или придобиване на социален статус, осигуряване на жилище, грижа за децата на пострадалите, както и правно и психологическо консултиране и психотерапия.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...