Топломерите с дистанционен отчет да бъдат въведени задължително, но да се изплащат на части със сметките за парно, предлагат от икономическото министерство. Уредите могат да бъдат засичани на три или на един месец.
Като алтернатива се предлага съоръженията да бъдат собственост на топлофикациите или топлинните счетоводители - т.е. те да заплатят стойността им, а гражданите да ги ползват под наем.
Тези идея бяха представени от "Черноморски изследователски енергиен център" пред депутати в икономическата комисия към парламента вчера. Дружеството беше наето от МИЕТ срещу 45 хил. лева да направи план за развитие на сектора. Идеята е да бъдат подготвени нови промени в Закона за енергетиката заради проблемите в сектора на топлофикациите, информира в. "Труд".
Да се спира парното на кооперации, където между 50 и 75% от клиентите не си плащат редовно сметките. Това предложи от своя страна Иванка Диловска, директор на Института за енергиен мениджмънт.
Според нея трябва да има и други промени, които да мотивират гражданите да бъдат по-изрядни с месечните си плащания. Например една от идеите е финансиране по европейски проекти да могат да получават само тези сгради в режим на етажна собственост, в които собствениците си плащат редовно сметките за парно. Друга мярка е да се отказват определени общински услугина жилищни сгради с много нередовни клиенти.
Според някои участници в дискусията е по-добре топлофикационните дружества да се фокусират върху събиране на настоящите просрочени плащания и да не хабят ресурс за търсене на стари дългове.
Да се въведе административно 3-годишна погасителна давност на неплатените сметки за парно предложи Павел Кърлев, изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите, информира в. "Монитор".