На 14 октомври в полунощ изтича срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес. За разлика от всички останали избори обаче гласуването по настоящ адрес може да се осъществи при наличие на уседналост. Това означава, че за да може да упражни правото си на вот, избирателят трябва да има регистрация по настоящ адрес поне от шест месеца преди деня на вота, т.е. такава да е направена най-късно до 28 април.
Това важи и за учениците и студентите, които иначе при парламентарни и президентски избори могат да гласуват само с ученическа лична карта или студентска книжка. За местния вот обаче и те гласуват по общия ред като всички останали избиратели - по постоянния адрес, който имат или по регистриран настоящ адрес.
При наличието на уседналост, гражданите, които искат да упражнят правото си на вот, трябва да подадат заявление до общината, района, кметството или кметския наместник, или онлайн чрез електронната страница на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване (ГРАО).
В същия ден (14 октомври) изтича и срокът за подаване на заявление за гласуване с подвижна избирателна секция за гласоподавателите с трайни увреждания. Общините отново ще проверяват по служебен път документите за увреждания при хората, които заради заболявания искат да гласуват с подвижна кутия. Ако служебната проверка не е успешна, тогава общините би следвало да изискват от експертните лекарски комисии документи. Секция ще се образува само ако има подадени поне 10 заявления.
Заявлението за вписване в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия се подава до кмета на общината/района/кметството/кметския наместник. То трябва да е саморъчно подписано и може да бъде подадено от упълномощено лице или изпратено по пощата, факс или електронно заявление със същото съдържание през интернет страницата на общината. При подаване на електронното заявление не се изисква подпис. В заявлението се посочват имената на избирателя, ЕГН, постоянният адрес или настоящият адрес.
Ако избирателите пропуснат този срок, до 23 октомври също могат да подават заявления за гласуване с подвижна избирателна секция, при условие че на територията на населеното място вече е разкрита такава.
Избирателите с увредено зрение, с увреден слух или с друго увреждане, което не им позволява да извършат сами необходимите действия при гласуването, може да упражнят правото си на вот с помощта на придружител, посочен от самите тях. Това става след разрешение от страна на председателя на секционната комисия. За избирател, който се придвижва с придружител, но може сам да извърши необходимите действия при гласуването, придружителят се допуска само до кабината за гласуване/преграда за гласуване със специализирано устройство за машинно гласуване, след което се оттегля, докато избирателят гласува.