Ресторантите с оборот до 100 хил. лв. може да минат на патент, дори да са регистрирани като фирма.
Патентен данък вече могат да плащат физически лица, включително и еднолични търговци, които извършват посочени в Закона за местните данъци и такси дейности, ако имат годишен оборот в размер до 100 хил. лв. От началото на годината прагът за плащане на патентен данък е увеличен от 50 хил. лв. на 100 хил. лв. оборот за година.
Освен това вече и ресторантите, които са регистрирани като фирма, могат да плащат патентен данък. Хората и фирмите, които ще плащат патентен данък, подават данъчна декларация по образец, в която декларират до 31 януари на текущата година обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. При започване на дейността след тази дата данъчната декларация се подава непосредствено преди започването на дейността.
Хората, а вече и ресторантите, които до 31 януари подадат данъчната декларация за патентен данък и в същия срок платят пълния размер на налога ползват отстъпка в размер на 5 на сто. Но ако човек посочи неверни данни, така че патентният му данък да бъде определен в по-малък размер, може да бъде глобен до 1000 лв.
На патентен данък например могат да бъдат места за настаняване с една или две звезди, ресторанти, питейни заведения, сладкарници и кафенета, барове, магазини за търговия на дребно, платени паркинги, дърводелски, шивашки и обущарски услуги, бръснари и фризьори, козметици, часовникари, тапицери, автомивки, сервизи, ремонт на електроуреди, стъкларски услуги, масажисти, гадатели, фотографски услуги, платени тоалетни, ключари, фитнеси, химическо чистене и игри с развлекателен характер, като автомати с жетони и боулинг.
В закона има минимален и максимален размер на патентния данък за всяка дейност, а конкретният размер на данъка се определя от общинските съвети. Например данъкът за ресторантите с една или две звезди е от 1 лв. до 35 лв. за всяко място, а за ресторантите с три звезди е от 6 лв. до 60 лв. за всяко място за сядане.
С увеличението на прага за плащане на патентен данък много повече търговци и занаятчии ще могат да минат на патентен данък. Те пак трябва да дават касови бележки и да отчитат оборота си, но ще бъдат облекчени като плащат патентен данък вместо данък върху печалбата.
При плащане на патентен данък законът дава възможност и за ползване на редица облекчения. Например хората с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност ползват намаление на патентния данък в размер 50 на сто, ако извършват дейността лично и не наемат работници. Ако човек извършва с личен труд през цялата данъчна година два или три вида патентна дейност, плаща патентния данък само за тази дейност, за която данъкът е с най-висок размер. Пенсионери, които извършват лично определени патентни дейности и не наемат хора, също плащат само 50% от размера на патентния данък. Това например се отнася за дърводелци, шивачи, обущари, металообработващи услуги, козметици, фризьори, бръснари, часовникари, тапицери, ремонт на електро и водопроводни инсталации, стъкларски и фотографски услуги, платени тоалетни, ключарски услуги, продажба на вестници, списания и литература.
Хора, които използват работно място за обучение на чираци, плащат за работното място на чирака само 50% от патентния данък. Това например важи за фризьори, козметици и маникюристи, тъй като за тях патентният данък се определя за всяко работно място. Но за да се плаща данък в размер на 50% за чирак, към декларацията за определяне на размера на данъка трябва да се приложи копие от удостоверението за вписване в регистъра на чираците, издадено от съответната регионална занаятчийска камара.