От 5 години тъпчем без резултат в корпуционното блато

27.07.2008 | 19:38
по статията работи: Апостол Апостолов
За 2007 г. сме на 64-о място от 180 страни в напредъка в борбата с корупцията, сочи изследване
От 5 години тъпчем без резултат в корпуционното блато

Публикуваният преди дни доклад на Европейската комисия представя само малка част от реалната картина на корупцията в България. От 2001 година нямаме реален "пробив" в борбата с корупцията. Документът на Брюксел е куртoазен. Това са част от изводите на Асоциация "Прозрачност без граници", която e националното представителство на международната организация за борба с корупцията Transparency International. На пресконференция днес Огнян Минчев, председател Асоциацията и политолог, Димитър Кюмюрджиев, зам.-председател на асоциацията, и политологът доц. Антоний Гълъбов представиха доклада.

Като потвърждение за незавидното положение на страната ни в борбата с корупцията, от асоциацията цитираха изследване на Transparency International сред 180 страни, което представя напредъка на страните в борбата с корупцията. Класирането се прави на базата на т.нар. "Индекс за възприятие на корупцията", или Корупционен индекс (КИ). За първи път той е публикуван през 1995 година и фокусира вниманието върху корупцията в обществения сектор. Определя я като злоупотреба с обществено положение за лично облагодетелстване. Индексът има 10-стойностна скала. С 10 пункта се отчита ниско ниво на корумпираност, а с 0 - изключително високо ниво на корумпираност.

Индексът определя нивото на корупция в дадена страна така, както го възприемат представителите на бизнеса, анализатори от целия свят, включително и експерти от изследваните държави.

Индексът за 2007 година се позовава на 14 изследвания, правени в периода между 2006 и 2007 година. Излседванията са проведени от 12 независими институции

Информацията за Индекса е предоставена от институции като: Световната банка, "Икономист интелиджънс Юнит", Freedom House, Световен икономически форум, IMD International - Институт за управленско развитие, Център за световна конкурентоспособност, Международна група за търговия, Консултантска група за изследване на политическия и икономическия риск, Икономическа комисия за Африка на ООН, Фондация "Бертелсман", Азиатска банка за развитие, Африканска банка за развитие и др.

България е включена за първи път в Индекса през 1998 година със стойност 2.9 пункта. За периода от 1998 до 2002 година изследванията показват бавно, но стабилно повишение на неговите стойности.

За периода от 2002 до 2007 година показателят на страната ни се задържа около 4 пункта, като се отчитат по-леки спадове или покачвания на стойностите му.

Индексът на България през 2007 година е със стойност 4.1 пункта и с този показател страната се нарежда на 64 място в класацията.

При определяне на Индекса за България през 2007 година са използвани 8 източника, предоставени от 7 независими една от друга институции:
  • Световен доклад за оценка на конкурентоспособността за 2006 година на Световния икономически форум;
  • Изследване на потенциалните рискове и прогнози за страните на "Икономист интелиджънс Юнит" за 2007 година;
  • Изследване за динамиката в сивия сектор на Международната група за търговия за 2007 година;
  • Доклад за световната конкурентоспособност за 2007 година на Института за управленско развитие и Центъра за световна конкурентоспособност;
  • Доклад за световната конкурентоспособност за 2006 година на Института за управленско развитие и Центъра за световна конкурентоспособност;
  • Индекс за трансформация на фондация "Бертелсман";
  • Изследване на Freedom house "Държави в преход" за 2007 година;
  • Доклад за оценка на риска на Global Insights (Център за изследване на световните пазари).
Обобщението на "Прозрачност без граници" е, че България е най-зле представящата се страна в ЕС в борбата с корупционните практики. Положението вече е стигнало дъното, е видно от поредния междинен доклад на ЕК, заявиха от асоциацията.

Затова те правят редица предложения, чрез реализирането на които "да се оттласнем от корупционното блато, от което не сме мръднали през последните 5 години".

Сред предложенията са: да се прави граждански мониторинг върху изпълнението на мерките, дадени от ЕК за справяне с корупцията; да се създаде публичен регистър на тези, които финансират предизборните кампании на партиите; да се публикува финансов отчет на кампаниите, най-късно в навечерието на изборния ден; да се изгради единна норма, която ясно да регламентира начина на финансиране на предизборните кампании.

Предлага се още да бъдат въведени глоби, ако се установят нередности при финансирането на кампаниите. Предлага се дори да бъдат анулирани резултатите на съответната партия, ако тя е нарушила закона. В законодателно отношение се предлагат промени в Наказателния кодекс, които са свързани с възможността МВР и Прокуратурата да се самосезират при установяване на нередности.

Политологът Огнян Минчев смята, че коренът на евробедите ни трябва да се търси в определения от него "манталитет на слугата", визиращ соцотношенията между София и Москва, характерни за периода преди 1989 г. В този аспект, Минчев казва, че докато не се отърсим от мисълта, че пред Брюксел не вървят подобни междудържавни модели, още много ще буксуваме на едно място. Според него на страната ни е нужен нов тип управляващи, с нов манталитет, а не като настоящите - "наследници на елита на БКП".

Антони Гълъбов пък определи доклада на ЕК като "рентгенова снимка", която показва неефективните действия на държавата. В допълнение той припомни, че голяма част от маркираните в доклада проблеми през последните години са били обект на изследване от страна на асоциацията, без обаче да им е било обърнато внимание от страна на първите ни мъже.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...