Академиците от БАН да образуват консултативен орган към кабинета. Тази идея даде просветният министър Сергей Игнатов, който заедно с вицепремиера Симеон Дянков вчера се срещна с учените. Така хората, които преди година Дянков нарече „феодални старци", ще съветват министрите. Игнатов предлага срещите да се провеждат веднъж на всеки два или три месеца.
Форматът дори може да бъде разширен и в него да се включат и професорите от ВУЗ-овете. Научният елит ще разисква основни проблеми, които вълнуват обществото, и ще предлага своите решения.
Формалната тема на срещата между учени и министър бе обсъждане на стратегия за научните изследвания, а не новият закон за БАН. Въпреки това Игнатов заяви, че ако БАН има идеи за промяна на закона, той ще ги изслуша. Според текстовете институтите в БАН ще минат под прякото финансиране на образователното министерство.
Министърът обаче не откликна на призива на учените текстът да бъде изтеглен от парламента, но обеща да бъде подобрен. Повторни срещи ще има на 24 януари и на 7 февруари. Учените предлагат със закона да се създаде настоятелство към БАН, както и по-добре да се регламентира връзката с университетите. „Няма никой да унищожава и да убива академията. Спокойно!", коментира още министърът.
На камък удари и искането на БАН за повече пари. Игнатов обясни, че допълнителни средства от бюджета не могат да се отпуснат, но академията може да ползва различни европрограми, за да се дофинансира, съобщи в. "Новинар".
По време на срещата пък вицепремиерът Симеон Дянков поискал екшън план от учените. "Не може планът да бъде пазене на статуквото - дайте ни пари! Ето, сядаме с тях, правим закон съобразно стратегията и това е екшън планът", коментира Игнатов.
Самите учени бяха раздвоени доколко е била полезна срещата с Игнатов. Според едните се слага началото на един добър диалог, а за други тя била безполезна. Те отново се оплакаха, че за да функционира БАН, са нужни поне още 30 млн. лева, както и че за последните месеци около 200 млади учени са напуснали академията.