От българи са източени 8 млн. лева чрез скиминг през миналата година

14.10.2014 | 20:05
по статията работи: Мария Стоянова
Експерти съветват как да се предпазим от измами с банковите ни карти
От българи са източени 8 млн. лева чрез скиминг през миналата година
Снимка: Europol

Само за миналата 2013 година у нас са източени 8 млн. лева от банкови карти. Скримингът се превръща във все по-голям проблем за нашенци. За сравнение, през 2012 г. от този вид измама загубите се равняват на 7,7 млн. лева.

Международно проучване на McAfee сочи, че киберпрестъпленията струват на световната
икономика около 445 милиарда долара годишно, а загубите, свързани с лична информация, като откраднати данни за кредитни карти, се оценяват на 150 милиарда долара.

Банковата статистика показва, че обемът на транзакциите за 2013 г. у нас надхвърля 20 млрд. лв. Прогнозните данни за 2014 г. и 2015 г. пък сочат, че обемите ще продължат да нарастват с по близо 1,5 млрд. лв. годишно. Така например през 2018 г. общият обем на транзакциите в страната ни ще достигне рекордните 27 млрд. лв.

Данните на БНБ сочат, че нашенци притежават 7,33 млн. карти. На една кредитна карта се падат по близо 7 дебитни.

Скимирането всъщност е клониране или копиране на банкова карта. Скимиращите устройства не са скъпи - струват обикновено няколко десетки лева и се използват за кражба на данни от банковите карти, които са само с магнитна лента. Такиваса повечето банкови карти в САЩ, откъдето се източват и най-много пари. Съвременните карти с чип са по-трудни за копиране, посочват специалистите.

Експертите съветват да не предоставяме дебитна и кредитна карта или ПИН кода си на лица, представящи се за банкови служители или полицаи. Те могат лесно да скимират картата под предлог, че я проверяват за валидност.

Препоръчва се и да ползваме банкомати на сигурни места, например в клоновете на банки или в големи магазини, както и просто да закриваме с ръка клавиатурата на банкомата, когато вкарваме ПИН-кода, предаде БТА.

Експертите предлагат да проверяваме и дали клавиатурата на банкомата или отворът, в който слагаме картата си, се разместват при натиск. Това е знак, че на банкомата вероятно е поставено скимиращо устройство.

При проблем с картата в банкомата експертите препоръчват да не се звъни за помощ на телефонни номера, които са посочени върху устройството, а само на официалния номер за обслужване на клиенти на банката. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...