Започва разпродажбата на Оловно-цинковия комплекс (ОЦК) в Кърджали. В едномесечен срок 50% от ОЦК-Кърджали могат да се сдобият с нови собственици, срокът тече от днес (13 август), предаде БГНЕС.
Това стана ясно от обявлението на частния съдебен изпълнител Росен Сираков, който престъпва към продажбата след като един от най-големите кредитори на завода - Първа инвестиционна банка (ПИБ), спечели делото в съда и получи изпълнителен лист.
Мажоритарният собственик Валентин Захариев вече не е в състояние да обслужва кредита отпуснат от ПИБ, нито да се разплаща със стотиците металурзи, които предприеха Това на практика доведе до закриването на комбината.
Захариев е заложил като обезпечение срещу кредита половината от целия комбинат – завода за производство на цинк, а банката поиска продажбата му, за да си получи дължимото. Началната цена на заложените имоти, които са разположени върху площ от 326 230 квадратни метра, е 8 307 592 лв.
Ако в едномесечния срок след 13 август не се появят купувачи, заложените сгради и производствени съоръжения стават собственост на ПИБ и тя започва да се разпорежда с тях.
Правото й на разпореждане обаче не е безгранично. Банката не може да се занимава с производствена дейност – това не ѝ е присъщо, целта е предприятието да заработи отново и ПИБ да си върне парите от кредита и лихвите. Обявената начална цена е нищожна част от средствата, отпуснати като заем срещу обезпечението.
ОЦК е построен през 1955 г. край Кърджали и става градообразуващ фактор. Съоръженията му са от времето на Втората световна война, а амбициозните инвестиционни проекти на Захариев така и не се осъществиха, макар закупените преди години свръхмодерни мощности да отлежават в складове край Ботунец. Никога, преди да попадне в ръцете на Валентин Захариев комбинатът не е бил в такава криза.
Припомняме, че в края на миналия месец започна източване на метала от една от двете индукционни пещи в ОЦК-Кърджали. Според синдикатите в завода това се прави по искане на френската банка BNP Paribas. Стана ясно, че банката разпродава олово, цинк и сребро, собственост на ОЦК-Кърджали, защото въпросните стоки са обезпечение по договор за кредит от 70 млн. долара.