От днес влиза в сила пълна забрана за продажбата на крушки с нажежаема жичка. Директивата на Европейската комисия цели да се намали с една трета разходът на ток за домакинствата във всички страни от ЕС.
В търговската мрежа обикновените крушки няма да изчезнат веднага, тъй като има известно количество на склад. Тъй като срокът на живот на този вид осветителни тела надвишава 2-3 години, експертите смятат, че те ще изчезнат от всички сфери на живот в ЕС около 2015 г., информира bTV.
В Сливен в района на бившия завод "Светлина" все още функционира подобен цех, който е нает от бивши работници на фабриката. Te до скоро са продавали от старите крушки предимно в страната. В момента производството е насочено изцяло за страни извън Европейския Съюз. Работниците имат осигурени поръчки до края на годината, информира агенция "Булфото".
Ако заводът затвори, около 60 служители ще останат без работа.
По-рано тази седмица стана ясно, че качествените енергоспестяващи лампи струват между 4 и 10 лева.
"Избирайте енергоспестяващи лампи на цена от 4 лева нагоре". Това съветват от българския производител на енергоспестяващи лампи Realux. От там допълват: Тези крушки имат гарантиран живот от 6 до 12 хиляди часа, което значи, че могат да се използват от 5 до 10 години. Те са от енергиен клас А, най-високият по класификацията на ЕС за електрически уреди.
На пазара има и икономични крушки за около 1-2 лева, но те най-често изгарят след месец-два, шумят и светлината им става все по-бледа с времето.
Вече не са рядкост и най-новото поколение енергоспестяващи LED крушки, които има редица предимства, но все още се продават на сравнително висока цена