Единствено Българският спортен тотализатор е плащал на Държавната комисия по хазарта такси по по-високата тарифа, предвидена в Закона за хазарта. Всички останали организатори на моментни игри са плащали по по-ниската тарифа, която допуска законът. Това е установила при започналата финансова ревизия на Държавната комисия по хазарта Агенцията за държавна финансова инспекция, обяви пред журналисти директорът ѝ Георги Начев.
Според подадените досега данни от страна на Държавната комисия по хазарта инспекторите на са направили изчисление, че от тази разлика в плащането на такси са събрани с над 210 млн. лева по-малко в сравнение със ситуация, в която всички останали играчи в сектора плащат по тарифата, която използва и държавното тото.
Според Закона за хазарта моментната лотария се облага с 15% върху стойността на направените залози за всяка игра. В същия член е посочено, че "за хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие", държавната такса е 20%, но върху стойността на получените такси и комисиони. Тъкмо от тази втора възможност, допусната в закона по времето на кабинета "Орешарски" се възползват всички играчи извън държавата.
Георги Начев не пожела да заключи на този етап, че посочените от него 210 млн. лева са щета за държавата, но допусна, че тази сума ще нарасне значително, когато се получат всички данни, поискани от хазартния регулатор.
Все още не е оповестено кога ще излязат окончателните резултати от проверката. Начев прогнозира, че това ще стане до около един месец след като Комисията по хазарта подаде всички поискани данни. Той не пожела да прави коментари на известното до момента, като се позова на течащото разследване от страна на прокуратурата.
Обясни, че ревизията е поискана на 16 декември 2019 г. със заповед на финансовия министър Владислав Горанов като в нея е посочено, че проверка се иска за приходите от такси в периода 2015-2019 г. Впоследствие Специализираната прокуратура е разширила с една година назад обхвата до 2014 г. и е добавила искане да се проверят и приходите от такси за социално отговорно поведение, които също се събират по закона.
Проверката, разпоредена министъра на финансите Владислав Горанов, бе след получен сигнал за това, че Комисията по хазарта е облагодетелствала една от регулираните от нея компании с неплатени милиони левове към държавата.
От изявления пред медиите след това се разбра, че сигналът е подаден от братята Цветомир и Боян Найденови и техния баща Стефан Найденов, които са съдружници в компания - организатор на онлайн залагания под марката "Ефбет" и имат бизнес с казина. Сигналът е срещу най-голямата частна лотария на пазара – "Националната лотария", контролирана от бизнесмена Васил Божков.
Самият Божков днес заяви, че има опит бизнесът да му бъде отнет чрез законопроект на лидера на НФСБ Валери Симеонов.